-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

úterý 25. dubna 2017

Xanthi a Rhodopi: Místo, kde žijí Pomáci a teče řeka Nestos



Řecká část Rhodop je zvláštní a svým způsobem unikátní oblast, ležící na samém východě Řecka. 
Když z města Xanthi zamíříte podél řeky Nestos na sever až k bulharským hranicím, přijedete do hor se zvláštním názvem Rhodopi (někdy také jako Rodopi, nebo Rhodopy).



Rhodopi tvoří přirozenou hranici mezi Řeckem a Bulharskem, přes čtyři pětiny pohoří je v Bulharsku a  zbylá část v Řecku. Řecká část Rhodop je jediným místem v Řecku, kde žije muslimská komunita tzv. Řečtí muslimové, někdy jsou označovaní jako Pomáci - potomci bulharských muslimů. 
Malebné hory nad Xanthi ukrývají přes dvacítku pomáckých vesnic. Vypadá to, jako kdybyste už byli v Turecku.










 Hory, kopce, malebný modrozelený Nestos, mešity, muslimské hřbitovy a ženy v šátcích. 
Nejnavštěvovanější je malá horská vesnice Thermes, kde, jak název napovídá, vyvěrají horké minerální prameny. Ve vesnici je několik míst s prameny. Pro velký obsah minerálů (Νa-ΗCΟ3-Κ-Li-Βr-F- Ca) jsou prameny doporučovány k léčení jak formou koupele, tak i k pití.
Na okraji vesnice vyvěrají prameny přímo na skále s nádherným výhledem do krajiny. Prameny jsou tak horké, že se v nich nedalo koupat. Ač běžně zvládám se koupat i v opravdu horkých pramenech, ta uvařená žába v jednom malém bazénku mě přesvědčila, že tady se to prostě nedá. Vyvěrající pramen má podle zdrojů na internetu padesát čtyři stupňů.
O mnoho příjemnějším místem byl malý venkovní bazén, kde byla voda o teplotě cca třiceti devíti stupňů. Nejdete ho zhruba ve středu vesnice. Škoda, že je oplechovaný a tak nevidíte do krajiny. Kdo chce, může navštívit i některý z krytých bazénů v místních hotelích.
Nejvíce se nám líbil malý hammám ve skále, uvnitř kterého jsme našli malý bazének o teplotě okolo 39 stupňů, který se po každé návštěvě dal vypustit pomocí dřevěného kolíku zaraženého ve dně bazénku a během dvaceti minut se opět naplnil. V městečku je možno navštívit i několik restaurací, ale bylo dost těžké se domluvit jak anglicky, tak řecky, protože místní majitel hospůdky mluvil jen pomácky - zvláštní kombinací bulharštiny a turečtiny.






Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog