-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

středa 18. ledna 2017

Jahelná kaše s brambory a pórkem



Inspirovala jsem se receptem z nové kuchařky Hanky Zemanové, která zde připravuje šťouchané brambory s jáhlami. Na Hanky novou kuchařku jsem se velmi těšila. Trochu mne zklamalo, že některé recepty z jejích minulých knih se zde opakují, ale velmi oceňuji její nedogmatický přístup k různým výživovým směrům i doporučením, ale i to jak vyzdvihuje české tradiční superpotraviny na úkor zahraničních (např. český len versus jihoamerická chia semínka).


Na velký hrnec kaše si připravte:

menší cibuli
dva velké pórky - jen bílou část
dva velké brambory
půl hrnku jahel
půlku uzeného tofu
osminku celeru
rostlinný olej
sůl
pepř

Cibuli nasekejte na drobno. Pórky překrojte podélně na půl, dobře umyjte - zejména možnou zem a nakrájejte na kolečka asi půl centimetru silná. Do hrnce nalijte malé množství oleje a na něm opékejte cibulku, mezitím si oloupejte brambory a nakrájejte na kostičky a jáhly spařte horkou vodou a dobře propláchněte.
na cibulku přihoďte pórek a brambory, zalijte vroucí vodou, tak aby sahala asi centimetr nad zeleninu, přidejte jáhly a nezapomeňte jídlo osolit. Vařte do změknutí brambor - cca dvacet minut.
Mezitím si na troše oleje opražte celer s uzeným tofu nakrájeným na drobounké kostičky.
Šťouchadlem kaši rozšťouchejte a podle chuti dosolte a dopepřete.
Kaši nandejte na talíř a posypte celerem s tofu. Kdo chce, zakápne olivovým olejem a trochou citronové šťávy a přidá pár zrnek hrubé soli nebo fleur de sel a trochu čerstvě mletého pepře.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 17. ledna 2017

Domácí kosmetika: od hlavy až k patě



Vyzkoušela jsem si toho hodně od Clinique přes různé další značky, ať už takové ty lékarénské značky, po všechny možné přírodně se tvářící produkty. A po pár letech jsem se vrátila zpět ke kořenům a takřka veškerou kosmetiku si připravuji čerstvou na míru a taky podle nálady. Hodně jsem hledala, ať už na českých nebo zahraničních stránkách a dala dohromady recepty, které mi vyhovují. Často jsem se inspirovala skutečnými produkty, které třeba vyrábí anglická značka Lush, která trpí jen dvěma neduhy - musím si je nechat zasílat poštou a také do svých výrobků používá konzervanty, které z mnoha důvodů nechci používat.

Mezi moje nejoblíbenější suroviny patří:

jíly

marocký jíl (ghassoul)
zelený francouzský jíl
bílý francouzský jíl
bentonitový jíl

růžová voda

rostlinné oleje a másla

jojobový olej
mandlový olej
šípkový olej
arganový olej
nimbový olej
mokřadkový olej
ricinový olej
konopný olej
kokosový olej
dýňový olej
bambucké máslo
mango máslo
kakaové máslo

éterické oleje
levandule
růže
růžové dřevo
růže
máta
tea tree
bergamot
rozmarýn
citron
jasmín
pomerančový květ

aloe vera gel

a samozřejmě běžné potraviny jako jsou třeba med, mandle, lněné semínko, matcha....
Většinu surovina na výrobu seženete třeba na nopooshop.cz (zde mají jíly, růžovou vodu, skvělej arganovej olej srovnatelný s olejem, který jsem měla přímo z Maroka a taky různé oleje i třeba nerafinované bambucké máslo, vybrané éterické oleje, amlu a mnohé další)

Tvář:

Čistící roláda na obličej:



Je podobná roládě angels on the bare skin z Lushe, kterou jsem kupovala několik let a jednoho dne jsem se prostě naštvala, že ji musím neustále objednávat, či pro ni jezdit až do Prahy a výsledek je tu. Otestovala jsem různé recepty kolující na internetu a dala dohromady ten svůj, obohacený o růžovou vodu, jojobový olej a med. Troufám si říci, že moje verze je ještě lepší než originál. Na fotce vidíte ještě přidané sušené květy levandule, ale bez nich je pro mne nanášení příjemnější.

25g co nejjemněji umletých mandlí
20g francouzského bílého jílu
4 lžíce růžové vody
4 kapky levandulového éterického oleje
1 lžíce jojobového oleje s EO heřmánkem
1 lžíce jojobového oleje s EO růže absolue
1 lžička tekutého medu

Mandle namočíme přes noc, poté co nejjemněji a smícháme je se všemi ostatními ingrediencemi. Pokaždé mám trochu jinou konzistenci rolády a tak podle potřeby buď zahustím trochou jílu, nebo přidám trochu růžové vody. Mělo by být možné ze směsi udělat větší kouli. Použití:
v dlani rozmíchám asi centimetrovou kuličku rolády s trochou vody a emulzí jemně masíruji obličej.
Dobře omyji.

Masky na obličej:

Všechny masky dělám tak trochu od oka a vždy čerstvé, pokud ji mám více, nanáším i do dekoltu. Nechávám působit deset až patnáct minut, poté jemně smyji trochou vody.

Čistící maska na obličej:

 1 lžíce zeleného jílu
0,5 lžičky matcha čaje
lžička medu
EO máta
EO tea tree

Zklidňující a vyživující:

1 lžíce bentonitového jílu
několik kapek mokřadkového oleje
EO z růžového dřeva
banán
vejce
med

Pečující maska na obličej:

lžíce marockého jílu
několik kapek arganového oleje
pár kapek růžové vody

Oleje na obličej:

Oleje je nezbytné používat vždy na navlhčenou pleť a stačí ho jen pár kapek. Můžete různě měnit druhy olejů, či je míchat mezi sebou, ovonět je éterickými oleji dle vlastních čichových preferencí, nebo do olejů naložit vlastnoručně nasbírané byliny či květy.
Pro normální plet doporučuji madlový, šípkový, nebo třeba pupalkový. Dobrá jsou i oleje s již přidaným éterickým olejem, jako je třeba jojobový olej s EO z růže, nebo heřmánku.

Balzám na rty:

Balzám na rty, který v nouzi používám i jako ochranný krém proti mrazu, či na ruce po náročné práci venku.
1 lžička mangového másla
2 lžičky kokosového oleje
1 lžička mandlového oleje
1 lžička včelího vosku
EO dle chuti (vanilka, mandarinka)

Mangové máslo, kokosový olej a vosk rozpustíme v horké lázni. Přimícháme oleje i vybrané éterické oleje.  Naplníme do nádobky s víčkem a necháme ztuhnout.

Tělo:

Tělové máslo a peeling:


Stejně jako čistící roláda na obličej je toto tělové máslo inspirováno klasickým Lush produktem Buffy, tentokrát ovšem jsem do složení originálu nijak nezasahovala, je prostě geniální.

2/3 hrnku kakaového másla
1/3 hrnku bambuckého másla
1/4 hrnku adzuki fazolí, mandlí a rýže ve stejném poměru
lžíce levandulového květu
10 kapek EO levandule
5 kapek EO citron

Ve vodní lázni rozpustíme obě másla, jakmile jsou obě dvě másla rozpuštěna vmícháme na co nejjemněji rozsekané fazole, mandle a rýži spolu s éterickými oleji. Nalezeme do formy (v mém případě forma na srnčí hřbet vyložená alobalem a průběžně mícháme, aby nám směs rýže, mandlí a ořechů zatuhla rovnoměrně. Podle aktuální teploty v místnosti to trvá i několik hodin.  Když už směs skoro úplně tuhá, posypeme ji sušenými levandulovými květy a jemně je zatlačíme do mýdla. Po úplném ztuhnutí nakrájíme na kusy pomocí nože namočeného do horké vody.

Deodorant:

Není nic jednoduššího než si vyrobit vlastní krémový deodorant.

3 lžíce kokosového oleje
3 lžíce jedlé sody
3 lžíce kukuřičného škrobu

EO 5 kapek od každého dle výběru:
1) bergamot a citron
2) levandule a tea tree
3) máta a citron
4) neroli a levandule

Všechny ingredience dobře promíchejte. Hladký krém používejte jako krémový deodorant. Dejte mu šanci několik dní, až si na něj zvyknete, nebudete chtít měnit.

Vlasy:

Vlasy si myji dost málo. Rozhodně ne každý den, spíše jednou za čas a jsou na tom lépe, než když jsem je mučila každý den. Pokud si myjete vlasy každý den, protože se vám mastí, zkuste vyzkoušet no poo metodu mytí vlasů (více na nopooshop.cz), mohlo by vám to pomoci. Po dlouhém testování jsem dospěla ke dvěma recepturám na "šampon", které většinou zkombinuji s nějakou vlasovou maskou podle nálady. Do čeho jsem se ale zamilovala je krém do vlasů složený z nejrůznějších olejů a másel, ten miluji. Stačí ho miniaturní množství vetřít do vlasů. 

Základní jílový šampon:

marocký jíl dvě až čtyři lžičky podle délky vlasů
několik kapek arganového oleje
lžička aloe vera gelu

Promícháme a nanášíme do vlasů a to spíše ke kořínkům, necháme chvilku působit a dobře vymyjeme. Po umytí opláchneme vlasy vodou se šťávou z půlky citronu, nebo dvěma lžícemi octa.

Tekutý jílový šampon s černým mýdlem:

černé mýdlo - malý kousek cca 2x3 cm - nastrouhaný
odvar z kopřiv cca hrnek
2 lžíce marocký jíl
větší špetka mořské soli
1/2 lžičky arganového oleje
1 1/2 lžičky jojobového oleje
1/2 lžičky nimbového oleje
EO rozmarýn
EO tea tree
EO mata
1 lžičku vitamínu E

V teplém odvaru z kopřiv rozmícháme mýdlo a přidáme dvě lžíce marockého jílu, sůl, oleje a EO a vitamín E. Dobře promícháme a vlasy myjeme, tak jak jsme zvyklé (í). Skladujeme v lednici, jednotlivé složky šamponu se oddělují a usazují, proto před dalším použitím dobře promícháme. Spotřebujeme do týdne. 

Vlasový kondicionér s amlou:

1-2 lžíce sušené amly
pár kapek arganového oleje
EO bergamot

Smíchám vše dohromady a přidám trochu vody, abych vytvořila hustou kašičku. Nanesu do délek vlasů a nechávám působit asi pět minut, poté dobře vymyji.

Maska na vlasy:

lžíce sušené amly
1 vejce
 kousek banánu
kousek avokáda
lžička medu
lžička arganový olej
lžíce gelu ze lněného semínka

Půlku lžičky lněného semínka rozdrtím a zaliji lžící vody, nechám několik hodin odstát, vzniklý gel promíchám s rozmačkaným banánem a  avokádem, vejcem, lžičkou medu a arganovým olejem. nanesu na vlasy a nechám působit deset - patnáct minut. Nebojte se dát masku i třeba na obličej, budete mít krásné jak vlasy, tak i pleť.
Důležité: masku z vlasů vymývejte chladnější vodou, pokud použijete horkou, vejce se ve vlasech srazí(!) a to už nepomůže ani svěcená vody:o). 

Krém do vlasů:

50g mango másla
30g kakaového másla
10g bambuckého másla
15g avokádového oleje
15g jojobového oleje 
10g ricinového oleje
10g mandlového oleje
5g olivového oleje
5g konopného oleje
3g vitamínu E
2g arganového oleje
2g šípkového oleje
27g aloe vera gelu
EO jasmín
EO pomerančový květ (neroli)

Všechny másla necháme šetrně rozpustit ve vodní lázni a vmícháme veškeré oleje včetně těch éterických. Éterické oleje si vyberte podle vašich preferencích. Miluji jasmín a pomerančový květ, protože si každý den vzpomenu, na to, jak nádherně voní pomerančové sady, když kvetou. Jak jasmín, tak pomerančový květ nepatří k nejlevnějším a proto se nebojte zvolit třeba levnější EO. Doporučuji třeba sladký pomeranč, nebo bergamot, či třeba levanduli.

Testuji právě různé recepty na zubní pastu, už se vám někomu podařilo vyrobit nějakou dobrou pastu na zuby? Budu ráda, když se podělíte o recept. Máte recept na nějaký jiný skvělou domácí kosmetiku, pošlete mi ho.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

sobota 14. ledna 2017

Salát z quinoy, klíčků, granátových jablek a mandlí s grilovaným hermelínem


Jednou za čas mám chuť na grilovaný hermelín a aby se ten hermelín trochu vyvážil, udělám si k němu salát. Zralé granátové jablko je cenným zdrojem jak vitamínů, minerálů a obsahuje i  fytoestrogeny a proto bychom si ho jednou za čas měli dopřát všichni. Bohužel v Čechách granátová jablka neuzrají, ale dají se občas koupit v dobré kvalitě, vybírejte neotlučené a nepomačkané plody. Jejich sezona začíná v říjnu a končí zhruba v prosinci. 

3/4 hrnku červené quinoy
3/4 hrnku směsi klíčků podle chuti
granátové jablko
hrst mandlí (ideálně předem namočené) 
olivový olej 
vinný ocet
sůl a pepř

Quinoy uvaříme v osolené vodě. Quinoa se vaří podobně jako třeba rýže, propláchněte ji a dejte ji vařit na do mírně osolené vody na cca dvacet minut. Jakmile se začnou z jednotlivých zrnek oddělovat takové malé ocásky, je hotova. Přebytečnou vodu zceďte a nechte quinou vychladnout. Z granátového jablka vyklepejte všechny semínka. Dobře vám to půjde takto:

Mezitím si v míse promícháte quinou, klíčky, mandle, semínka z granátového jablka a olivový olej prošlehaný vidličkou s vinným octem, solí a pepřem. Hermelín opečeme na pánvi s trochou oleje. 
Další recepty s granátovým jablkem, naleznete zde.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

čtvrtek 12. ledna 2017

Jednoduchý jáhlový koláč s jablky



Super rychlý a jednoduchý jáhlový koláč, který budete mít hotový dřív než napočítáte do tří. Ideální na zužitkování přebytku jahel (a jablek).

hrnek jahel
3 velká sladká jablka (použila jsem odrůdu Rubín)
lžička skořice
hrnek jablečného moštu
lžíce agaru

Jáhly spaříme horkou vodou a několikrát propláchneme studenou vodou. Poté je uvaříme v dvojnásobném mnořství vody osolené špetkou soli. Vaříme na pod pokličkou, na mírném plameni. Po patnácti minutách sporák vypneme a jáhly necháme dojít. 
Jablka nastrouháme na hrubo a promícháme s jáhlami a skořicí. Pokud máme kyselá jablka, můžeme dosladit sladem, nebo javorovým sirupem dle chuti. Celou směs natlačíme do koláčové formy.
Předehřejeme troubu na 180 stupňů.
V malém hrnku přivedeme k varu jablečný mošt a agar, mícháme a až se agar rozpustí, rovnoměrně polijeme celý koláč a dáme péct na dvacet minut do trouby. Krájíme až po vychlazení.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog