Nishime je tradiční japonský způsob přípravy zeleniny, kdy zeleninu dusíme v páře. Připravit tímto způsobem zeleninu je jednoduché, rychlé a překvapivě dobré - krásně vyzvedne chuť zeleniny. Pokud jídlo neosolíme, můžeme se rovnou o zeleninu podělit i s nejmenšími strávníky. Na tuto úpravu zeleniny je vhodný spíše užší a vyšší hrnec s tlustým dnem a dobře přiléhající poklicí.
Budeme potřebovat:
různorodou zeleninu podle vlastní chuti
nejraději kombinuji následující:
dýně, cuketa, mrkev, pastinák, cibule, česnek, brambory, červenou řepu, zelené fazolky, zelí a pórek
špetku soli (pro děti do roka vynecháme)
shoyu podle chuti
Zeleninu nakrájíme na větší kusy (čím větší kusy, tím déle se bude vařit). Snažíme se nakrájet na větší kusy tu zeleninu, která se vaří kratší dobu a na menší naopak tu, která je hotova hned.
Do hrnce nalijeme vodu, tak aby sahala vysoko asi jeden centimetr. Na dno naskládáme cibuli, pórek, zelí, cuketu, dýni, mrkev, řepu tak aby každá zelenina vytvořila jednu vrstvu.Horní vrstvu trochu posolíme. Poté hrnec přiklopíme poklicí a dáme na plotýnku, kterou zapneme na maximum. Jakmile se vytvoří pára, snížíme tak, aby se zelenina dusila v páře, na co nejnižším stupni. Hrnec příliš neotvíráme, zeleninu nikdy nemícháme. Jen zkontrolujeme, zda se voda nevyvařila úplně. Pokud by se tak stalo, trochu vody dolijeme. Zeleninu vaříme do měkka 15 - 30 minut podle velikosti jednotlivých kousků zeleniny. V ideálním případě se nám takřka veškerá voda vyvaří a na dně hrnce zůstane už jen trocha zeleninové šťávy.
Zakápneme shoyu, hrncem trochu zatřepeme, aby se zelenina dobře promísila a necháme pár minut odstát.
Zeleninu můžeme jíst samotnou, nebo třeba jako přílohu k dalšímu jídlu. Na mém talíři vidíte ještě vafle z kefíru, vejce a trochy špaldové mouky. Křupavé vafle krásně zeleninu doplní.