-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

neděle 4. září 2016

Nishime - zelenina po japonsku



Nishime je tradiční japonský způsob přípravy zeleniny, kdy zeleninu dusíme v páře. Připravit tímto způsobem zeleninu je jednoduché, rychlé a překvapivě dobré - krásně vyzvedne chuť zeleniny. Pokud jídlo neosolíme, můžeme se rovnou o zeleninu podělit i s nejmenšími  strávníky. Na tuto úpravu zeleniny je vhodný spíše užší a vyšší hrnec s tlustým dnem a dobře přiléhající poklicí.

Budeme potřebovat:
různorodou zeleninu podle vlastní chuti
nejraději kombinuji následující:
dýně, cuketa, mrkev, pastinák, cibule, česnek, brambory, červenou řepu, zelené fazolky, zelí a pórek
špetku soli (pro děti do roka vynecháme)
shoyu podle chuti

Zeleninu nakrájíme na větší kusy (čím větší kusy, tím déle se bude vařit). Snažíme se nakrájet na větší kusy tu zeleninu, která se vaří kratší dobu a na menší naopak tu, která je hotova hned.
Do hrnce nalijeme vodu, tak aby sahala vysoko asi jeden centimetr. Na dno naskládáme cibuli, pórek, zelí, cuketu, dýni, mrkev, řepu tak aby každá zelenina vytvořila jednu vrstvu.Horní vrstvu trochu posolíme. Poté hrnec přiklopíme poklicí a dáme na plotýnku, kterou zapneme na maximum. Jakmile se vytvoří pára, snížíme tak, aby se zelenina dusila v páře, na co nejnižším stupni. Hrnec příliš neotvíráme, zeleninu nikdy nemícháme. Jen zkontrolujeme, zda se voda nevyvařila úplně. Pokud by se tak stalo, trochu vody dolijeme. Zeleninu vaříme do měkka 15 - 30 minut podle velikosti jednotlivých kousků zeleniny. V ideálním případě se nám takřka veškerá voda vyvaří a na dně hrnce zůstane už jen trocha zeleninové šťávy.
Zakápneme shoyu, hrncem trochu zatřepeme, aby se zelenina dobře promísila a necháme pár minut odstát.

Zeleninu můžeme jíst samotnou, nebo třeba jako přílohu k dalšímu jídlu. Na mém talíři vidíte ještě vafle z kefíru, vejce a trochy špaldové mouky. Křupavé vafle krásně zeleninu doplní.



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

sobota 3. září 2016

Aromaterapie: Éterický ole tea tree (čajovník) a jeho použití



Éterické oleje a jejich síla a možnosti použití mne nadchly. Už pár let doma na ně nedáme dopustit a právě z tohoto důvodu jsem se rozhodla zařadit na blog průběžné články o jednotlivých olejích a jejich využití, jak v domácnosti, tak při péči o zdraví. Levanduli jsem již zpracovala a jako další jsem si vybrala éterický olej se širokým využitím - tea tree, neboli olej z čajovníku.
Rozdrcené listy čajovníku patří ke tradičním léčebným prostředkům australských domorodců, v roce 1925 studie prokázala, že silice čajovníku je 12xsilnější než fenol (základ antiseptických substancí v té době). Během druhé světové války byl olej z čajovníku výbavou lékáren vojáků, kteří bojovali v tropech.
Co je důležité vědět, je to, že tea tree můžete jako jeden z mála olejů používat neředěný na pokožku.
Silice působí výrazně antisepticky, proto je výborný na zranění, vředy, popáleniny i hnisavé rány a dermatomykózy, stejně tak na štípance od komárů - zmírňuje svědění, stejně tak můžete potírat i opary, bradavice a kuří oka. Tea tree se může používat i na ošetření pokožky diabetiků.
Osvědčil se i na pléšňové onemocnění nohou a nehtů (udělejte si mast z kokosového oleje a tea tree), nebo aplikujte neředěný několikrát denně.
Tea tree můžete dezinfikovat ranku po vyndání klíštěte. Skvělý je i proti vším a blechám.

Doporučuje se kloktat 2-3 kapky rozpuštěné ve vodě při zánětech horních a dolních cest dýchacích, laryngitidách a kašli. Při počínajícím stádiu chřipky můžeme kůru zintenzivnit a to tak, že tea tree můžeme přidat do koupele, či provést masáž (třeba spolu s eukalyptem nebo ravintsarou). Při ucpaném nose a dutinách můžete tea tree kápnout do hrnce s horkou vodou a inhalovat páru.

Při nachlazení, nebo horečnatém onemocnění doporučuji si několik kapek kápnout do aromalampy, bude se vám lépe spát i dýchat (opět možno přidat i třeba eukalyptus, nebo ravintsaru).

Při vaginálních a močových infekcích můžete přidat pár kapek oleje rozmíchat v medu a ten pak přidat do koupele, nebo vypít hrnek čaje s 2-3 kapkami oleje. 

Při bolesti zubů jako první pomoc můžeme kápnout tea tree rovnou na dáseň, či ho kloktat (3 kapky ve sklence vody) při problémech s paradentózou.

Tea tree má i široké uplatnění v domácnosti: Pár kapek ve sklence vody můžete ho používat k dezinfekci i k provonění domácnosti, kápnout kapku tea tree do pračky namísto aviváže.

U všech éterických olejů doporučuji nakupovat éterické oleje u osvědčených výrobců. V dnešní době se vyrábí některé oleje i synteticky, proto kupujte opravdu přírodní ověřené silice. Seženete třeba zde.

Použití éterických olejů konzultujte s lékařem, nebo zkušeným aromaterapeutem. 



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog