-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

pondělí 29. srpna 2016

Aromaterapie: Éterický olej levandule a jeho použití




Levandulový éterický olej (EO) patří mezi nejpoužívanější oleje vůbec. Jako jeden z mála se dá použít i neředěný rovnou na pokožku i sliznice a plně využít jeho schopnosti podpořit regeneraci tkání a hojení ran. U nás doma ji používáme ihned na spáleniny, odřeniny a také hlavně na kousance od komárů. Skvěle zklidní a opravdu krásně zhojí drobné ranky a oděrky. Dvouletý syn ji sám vyžaduje na kousance od komárů. Můžete ji použít i na popraskané rty, nebo kůži spálenou od sluníčka. Doporučuje se i pro citlivou pokožku, kterou dokáže krásně zklidnit.
Působí protizánětlivě, může se používat i na mokvající rány. 
Každý den v podvečer kápnu kapku levandulového éterického oleje do aromalampy v ložnici, dobře se nám pak spí - tato procedura se doporučuje i pro astmatiky, protože levandulová silice má zklidňující  a antispasmatické účinky. Stejně tak můžete levanduli použít pokud trpíte laryngitidou, krční infekcí, chřipkou, nebo bronchitidou.
Relaxačních účinků levandule můžete využít i kápnutím několika kapek levandule do koupele, či promíchat pár kapek s rostlinným olejem a dopřát si příjemnou masáž.
Má blahodárné účinky při bolestech hlavy a migréně - doporučuje se kápnout 2-3 kapky na kostku cukru a sníst, nebo jemně namasírovat krk a spánky EO smíchaným s libovolným rostlinným olejem. 
Při menstručních bolestech se doporučuje masáž břicha a dolní části zad směsí EO levandule a vybraného rostlinného oleje.
Působí jako repelent proti vším, blechám a klíšťatům - doporučuji vetřít kapku, či dvě do vlasů. Stejně tak se ji přisuzuje i působení proti lupům.
Dá se použít jako přísada do jídla - třeba do marmelád a sladkých dezertů.
A v domácnosti ji můžete přidat nakapanou na kousku vatového tamponu třeba do šatní skříně proti molům.
Je třeba vědět, že levandule snižuje krevní tlak a její používání v těhotenství vyžaduje konzultaci s lékařem. Nicméně já jsem ji v těhotenství používala právě na zmírnění těhotenských nevolností. 
Doporučuji používat levandulový olej z ověřených zdrojů, tak aby byl opravdu vyroben z levandule, abyste si nekoupili syntetickou náhražku. Doporučuji EO od Nobilis Tilia, který dle mých zkušeností voní mnohem intenzivněji, než jiné EO a stačí tedy používat opravdu jen kapku, nebo dvě. Koupíte třeba zde: jihoceskalokalka.cz.


Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

sobota 27. srpna 2016

Frosé



Dneska už nikam neřídím, kdesi na internetu jsem zahlédla tříšť z růžového vína a darem se mi dostala lahev z vinařství Kolář. Cabernet sauvignon rosé, pozdní sběr, 2015 má výraznou chuť s tóny malin a jahod no ideální do horkých dnů. připravila jsem rovnou dvě verze, v jedné jsem zmrzlé víno jen lehce promíchala a ve druhé jsem ho prohnala mixérem a vyrobila úplně jemnou tříšť. těžko říci, která byla lepší, pro mě vítězí skupenstvím spíše hrubá textura a to z ryze praktických důvodů, vydržela déle zmrzlá.

 budete potřebovat:

 láhev růžového vína výrazné chuti
 5 lžic cukru
 5 lžic vody

Víno ochutnáme a nalijeme do obdélníkové formy a necháme několik hodin zmrazit v mrazáku, nelekejte se - úplně nezmrzne díky obsahu alkoholu. Vodu s cukrem svaříme na sirup a necháme zchladnout. Pak již jen podle nálady a chuti rozmixujeme najemno, nebo rozbijeme na hrubo. Sedneme si na místo s pěkným výhledem a užijeme si tuhle lahodnou variantu zmrzliny. 

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

neděle 21. srpna 2016

Dušený lilek


Poprvé jsem tento rok ochutnala lilek ze skleníků Kořénkovy farmy Vícemil, kde pěstují bez průmyslových hnojiv a jakékoliv chemie. Je mnohem chutnější - dužina je pevnější a jeho chuť výraznější. Každý týden si dva nebo tři přihodím do nákupního košíku (pardon, bedýnky). Spolu s cibulí, mrkví, česnekem a čerstvou bazalkou vytvoří fajn letní jídlo.

1 střední lilek
1 cibule
2 mrkve
2 stroužky česneku
1 lžička koření typu garam masala - používám Shantinu Masalu od Sonnentoru
rajčata - půl kila, nebo rajčata v plechu, či ve skle
pár lístků bazalky
slunečnicový olej 
všechny ingredience najdete na jihoceskalokalka.cz

Na oleji orestujeme cibuli nakrájenou na větší kousky, přihodíme mrkev na kolečka, lilek nakrájený na kostky a trochu posolíme, za občasného míchání restujeme asi pět minut. Přidáme koření a necháme rozvonět, poté přidáme konzervu sekaných rajčat, nebo rajčata čerstvá (nakrájená na kousky), dobře zamícháme a necháme pod pokličkou na mírném plameni dusit cca 30 - 45 minut. Občas zamícháme a zkontrolujeme, zda není třeba podlít trochou vody, ale já nepodlívám, štáva z rajčat a zeleniny stačí.
Ochutnáme, osolíme a přidáme čerstvě mletý pepř.  Na talíři ozdobte bazalkou, dobrou chuť.






Nikola Mrázová
3 Comments
Share This Post :

neděle 7. srpna 2016

Cuketové placky s halloumi a bazalkou



Díky halloumi získá tento triviální recept úplně nový rozměr. Ovčí halloumi se jen lehce rozteče a vytvoří sýrové těstíčko, ale udrží tvar a krásně se opeče. Čerstvá bazalka dodá příjemnou ostřejší chuť a nádhernou vůni, dávám několik lístků natrhaných na větší kusy.
Budete potřebovat:
střední cuketu
lahůdkovou cibulku - jen bílou část, nakrájenou na tenké kolečka 
150g halloumi nastrouhaného na hrubo 
1 vejce
špaldová mouka na zahuštění, nebo pohanková (pokud chcete vynechat lepek)
česnek - stroužek
čerstvá bazalka - několik lístků
sůl a pepř
rostlinný olej

Cuketu nastrouháme nahrubo, posolíme a necháme v cedníku vypotit. Pokud máme větší cuketu, která má v sobě již semínka, ta je nejprve vydlabeme lžící a pak zbytek cukety nastrouháme. Šťávu z cukety pečlivě vymačkáme a smícháme s nastrouhaným halloumi, nakrájenou cibulkou, nasekaným stroužkem česneku, bazalkou natrhanou na větší kousky, vejcem a špaldovou moukou. Mouky dáme tolik, aby těsto mělo konzistenci bramborákového těsta. Lehce osolíme a opepříme. Na troše oleje uděláme testovací kousek a případně ještě dosolíme. Placičky peču tenké a dokřupava. Jíme teplé, klidně přidáme trochu domácího aioli, nebo čerstvý salát - já ráda třeba coleslaw.

Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog