-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

čtvrtek 31. března 2016

Salát z brambor a pomerančů



Salát z brambor a pomerančů, nebo-li salát sběrače oliv, jak jsme si ho doma překřtili. Když se sbírají olivy, musíte sbírat rychle a ještě rychleji poté olivy zpracovávat. Tedy není čas na žádné velké vaření a ani na velké stolování. Během celé naší cesty jsme viděli mnoho lidí sklízející olivy od rána do večera. Kolem oběda jen lidé sednou pod olivy, dají si rychlý oběd a pak až do večera zase pokračují ve sklizni. Tento salát navíc spojuje právě ty ingredience, které jsou právě v době sklizně oliv k dispozici. Ač by se to na první pohled mohlo zdát jako nesourodé, brambory s pomerančem jsou spolu prostě báječné. Tento recept je klasickým receptem z kraje Mani.

Na čtyři porce si připravte:
8 brambor
3 pomeranče
1 velkou červenou cibuli
hrst sušených černých oliv
kapary podle chuti
6 lžic olivového oleje
2 lžíce vinného octa
sůl a čerstvě mletý pepř


Brambory oloupeme, nakrájíme a uvaříme v osolené vodě. Necháme vychladnout. V misce prošleháme olej, ocet, sůl a pepř. Pomeranče oloupeme a nakrájíme. V míse smícháme brambory, pomeranče s na jemno nakrájenou cibulí, olivami, kapary a zálivkou. Ochutnejte a podle chuti ještě dosolte, nebo dopepřete. Před servírováním nechte chvíli odležet.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

středa 30. března 2016

Lodní deník: Poseidonův chrám a termální jezero Vouliagmeni



Pokud se budete pohybovat kolem Atén, doporučuji navštívit dvě místa. Poseidonův chrám a termální jezero Vouliagmeni. Pro běloskvoucí Poseidonův chrám nebylo možné najít v celém Řecku lepšího místa. Na útesu více jak šedesát metrů nad mořem se tyčí chrám v celé své kráse. Z původních třiceti čtyř sloupů ještě stále patnáct sloupů stojí. 
Po cestě zpět do Atén, nezapomeňte navštívit jezero Vouliagmeni, které leží necelou půl hodinku autem od letiště u Atén. Nádherné jezero, které má celoročně teplotu mezi dvaadvaceti a čtyřiadvaceti stupni. My ho navštívili přímo na Štědrý den. Nad klidnou hladinou jezera se majestátně tyčí skála a břehy jezera jsou precizně upraveny. Návštěvníkům jsou k dispozici lehátka a veškeré zázemí včetně sprch, toalet a převlékáren. Bylo super si odpočinout a pozorovat řecké důchodkyně s barevnými plaveckými čepicemi, jak plavou po jezeře a mezitím si povídají. Dopolední idylku sice trochu narušil příchod skupinky mladých Rusů, kteří svým halasem naplnili skoro celý areál, naštěstí, ale brzy odešli. Ještě jedna věc věc byla ve Vouliagmeni super - žijí zde volně rybky, které vám okoušou veškerou přebytečnou kůži na nohou, takže pedikura, bazén a lázně v jednom. 
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 29. března 2016

Jáhlové nočky se špenátem, tofu a cibulkou (vegan, bez lepku)



Jáhlovo-kukuřičné noky jsou přirozeně bezlepkové. Krásně zasytí, ale zase vás neodrovnají na zbytek dne. S těstem se dobře pracuje, lepí jen lehce a tak je jídlo hotové raz dva. Je to příjemné a syté jídlo, a ač tofu příliš nevyhledávám, ráda si ho spolu s nočky a špenátem dám. Osmažená cibulka je tou pomyslnou třešničkou na celém jídle, rozhodně ji nevynechávejte.

250g jahel
150g kukuřičné mouky 
15g kukuřičného škrobu
500g špenátu (klidně kupte mražený listový)
balení tofu
4 větší cibule - červená vypadá skvěle, ale žlutá je též dostačující
3 stroužky česneku
rostlinný olej
sůl a čerstvě mletý pepř

Jáhly spaříme vroucí vodou. Na jeden díl jahel, dejte dva díly vody a vařte je do měkka cca 15 - 20 minut, poté je nechte ještě 5 minut dojít pod pokličkou. Během vaření mějte jáhly na mírném plameni a nemíchejte je - jen ke konci vaření koukněte, zda se vám nevyvařila všechny voda a jáhly nechtějí ještě malinko podlít. Nechte jáhly zchladnout. 
Mezitím si na trošce oleje orestujte jednu cibuli nasekanou na drobno. Na ní poduste omytý špenát s nasekaným česnekem. Přidejte na drobné kostky nakrájené tofu a nechte prohřát. Osolte a opepřete. Odstavte z ohně. Zbytek cibule nakrájejte na kolečka. V menším hrnci rozehřejte větší vrstvu oleje. A v něm smažte cibuli. Během smažení ji posolte - bude pak obzvláště křupavá. Osušte ji od přebytečného tuku na papírové kuchyňské utěrce.

Vychladlé jáhly smíchejte s moukou, kukuřičným škrobem a troškou soli. Z těsta vyválejte dlouhé válečky o průměru asi dva centimetry. Ty nožem pak nakrájejte na noky. Noky uvaříte v osolené horké vodě. Vařte je jen chvilku - dokud nevyplavou, pak je hned vylovte, aby se nerozvařily. Na talíři promíchejte noky se špenátem a tofu a posypejte smaženou cibulkou.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

čtvrtek 24. března 2016

Lodní deník: Cesta z Evie



Nejpohodlnější cesta z řeckých ostrovů je trajektem. Stejně tak jsme jeli z evie my. My, náklaďák plný zelí a pár studentů. 
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

čtvrtek 10. března 2016

Zelí s fenyklem, římským kmínem a sezamem



Není nad zelí! Pěkně křupavé, šťavnaté, někdy až trochu peprné, tak jak jsem byla z jeho úpravy vždy rozpačitá, tak ho teď začínám milovat. Nezrujnuje rodinný rozpočet, je ho hodně a chutná nám všem. Jedinou vadu na kráse to zelí má, a to, že mi tak nějak nejde pěkně vyfotit. Recept pochází z kuchařky od Madhur Jaffrey.

půl hlávky zelí
střední cibule
několik lžic rostlinného oleje
lžička římského kmínu
lžička fenyklových semen
lžíce sezamu
lžička soli
špetka kajenského pepře
citronová šťáva
půl lžičky garam masaly


Zelí a cibuli nakrájíme na proužky. Na oleji orestujeme římský kmín, fenykl a sezam. Jakmile sezam začne praskat, přidáme cibuli a za průběžného míchání restujeme. Po pár minutách přidáme zelí a restujeme dalších pět minut. Osolíme a přidáme špetku kajenského pepře. Snížíme teplotu plotýnky a restujeme zelí dalších pět minut, dokud cibule krásně nezkaramelizuje. Dochutíme garam masalou a citronovou šťávou. Skvěle chutná s čerstvým chlebem.
Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

neděle 6. března 2016

Coleslaw s tahini



Coleslaw nikdy nepatřil k mým favoritům, nějak mi na něm nechutnala ta majonéza, vždy jsem raději si dala čerstvé zelí, nebo zelí s mrkví jen tak. Až teď jsem objevila skvělou kombinaci tahini a pomerančové šťávy, která hravě strčí celou majonézu do kapsy. Množství salátu vystačí pro dva dospělé a pár dětí jako příloha k jídlu. Pokud chcete salát servírovat jako plnohodnotné jídlo množství ingrediencí zdvojnásobte.

Budete potřebovat:
čtvrtku velké hlávky zelí
2 větší mrkve
dvě lžíce tahini
dvě lžíce pomerančové šťávy
dvě lžíce sezamu
lžíce černuchy
sůl dle chuti

Zelí nakrájíme na tenké nudličky, mrkev na julienne. Pokud nemáme škrabku na julienne, kterou vám mimochodem doporučuji si pořídit, protože stojí pár korun a díky ní uděláte perfektní nudle z cukety, nádherné dlouhé nudličky z mrkve a o celeru ani nemluvím. Takže pokud nemáte škrabku na julienne, nakrájejte mrkev na podélně na co nejtenčí plátky a ty pak znovu na co nejjetenčí nudličky. 
Na zálivku smíchejte tahini s pomerančovou šťávou a dobře promíchejte se zelím a mrkví. Na pánvi orestujte sezam a černuchu. Až semínka sezamu zezlátnou a černucha se krásně rozvoní, posypte s nimi salát.
Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

středa 2. března 2016

Kořeněný pohankový pudink s kardamomem a kokosem




Skvělý kokosovo-pohankový pudink, kardamom mu dodává pikantnost a kokos naopak celou chuť zjemňuje. Doslazen je jen trochou palmového cukru. Vařit pudink z pohankové krupice jsem se naučila už kdysi dávno z Biokuchařky Hanky Zemanové. Po těch letech, co ho vařím, už nedokážu ani říci, nakolik jsem se odchýlila od původní verze v knize. Tady je ta má: 

100g pohankové krupice
750ml kokosového mléka
30g mandlí
50g strouhaného kokosu
40g palmového cukru
10g palmového cukru na ozdobu
3g kardamomu (tobolky)
špetka soli


Kardamom vyloupeme z tobolek - malá semínka rozdrtíme v hmoždíři. V hrnci promícháme mléko, špetku soli, kokos, madle, kardamom a palmový cukr. Přivedeme k varu. Stáhneme oheň a za stálého míchání přisypáváme krupici. Během pěti minut se vytvoří hustá kaše, kterou přelijeme do čtyř misek a posypeme zbývajícím palmovým cukrem.
Nikola Mrázová
2 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog