-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

středa 27. srpna 2014

Mrkvová s kokosem a kurkumou



Někdy prostě není čas vařit a tak je třeba udělat něco rychlého a sytého. Tato polévka má milion a jednu variaci, postup je vždy stejný. V zásadě dodržuji vždy tento jednoduchý vzorec:
cibule + koření + zelenina + řasa + luštěnina + tyčový mixér = polévka

Na velký hrnec polévky (cca 6 porcí):
2 cibule nakrájené na kousky
5 větších mrkví - nakrájená na kolečka
1 cuketa - nakrájená na kousky
4 stroužky česneku - nasekané
3 rajčata - oloupaná a nakrájená na kousky 
lžíce kurkumy
1/2 lžičky koriandru
1/2 lžičky zázvoru
mořské řasy
3/4 hrnku červené čočky
3/4 hrnku kokosu
sůl a pepř
3 lžíce rostlinného oleje

Na oleji zesklovatíme cibuli, přidáme mrkev a ještě dvě minuty restujeme. Za stálého míchání přidáme do hrnce česnek a koření, které necháme za stálého míchání rozvonět, ale nepřestáváme míchat, aby se nám nepřipálilo. Asi po půl minutě přilijeme půl hrnku vody. Do hrnce přidáme rajčata, cuketu, mořské řasy, čočku a kokos. Zalijeme vodou tak, aby voda sahala asi 1cm nad zeleninu. Polévku trochu osolíme, přiklopíme pokličkou  a necháme vařit na mírném ohni cca 12 - 15 minut. Průběžně kontrolujeme, zda se není třeba dolít trochu vody. V momentě, kdy je čočka měkká, polévku rozmixujeme ponorným mixérem. Ochutnáme a případně polévku ještě dosolíme a lehce opepříme.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

neděle 24. srpna 2014

Dýňová bábovka



Tato bábovka je ztělesněním podzimu. Je barevná, sytá, voňavá. Prostě taková kořeněná bábovka, kterou v letním horku neoceníte. K této si uvaříte horký čaj, sednete si doma do tepla do křesla a budete si užívat její chuť, kde se mísí skořice se zázvorem, hřebíčkem, muškátovým oříškem, kardamonem a novým kořením. Lehce ořechovou chuť jí dodává celozrnná špaldová mouka a pomyslnou třešničkou na dortu jsou v této bábovce rozinky. S touto bábovkou je vám úplně jedno, že venku prší!

1 střední dýni hokkaidó(cca 600g dýně již očištěné)
340 g špaldové mouky
200g cukru
3 vejce
3 lžíce oleje
100g rozinek
1 balení prášku do pečiva - používám vinný kámen
špetka soli
lžička skořice
lžička zázvoru
1/4 lžičky strouhaného mletého muškátového oříšku
1 kulička nového koření
5 hřebíčků
5 tobolek kardamonu
máslo - stačí trocha na vymazaní formy


Formu na bábovku (či dortovou formu, nebo formu na biskupských chlebíček) vymažeme máslem a vysypeme moukou. Rozinky namočíme do silného černého čaje - nebo do vody. Troubu rozpálíme na 180 stupňů, dýni (používám hokkaidó) omyjeme, rozpůlíme, semínka vydlabeme. Takto připravenou dýni rozkrájíme asi na 2centimetrové plátky. Ty vložíme do zapékací misky a pečeme cca 15 minut v troubě do změknutí, poté necháme chvilku zchladnout. 
Mezitím si ve větší míse prošleháme vejce s cukrem a olejem. V hmoždíři si utlučeme nové koření, hřebíček a semínka z tobolek kardamonu. V míse smícháme mouku s kypřícím práškem, solí a kořením. Mírně zchladlou dýni vyšleháme ručním mixérem na hladké pyré. K vaječné směsi nejdříve zašleháme dýni, poté rozinky a nakonec mouku. Hutné těsto dáme do formy a pečeme asi 55 minut.



Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

čtvrtek 21. srpna 2014

Krokety z lilku a fety



Lilek je skvělý, ale nesmíte jeho přípravu odbýt, pak totiž chutná přesně jako kus houby - houby na mytí nádobí, abych byla přesná. Jak tomu předejít? Dobře se věnovat jeho přípravě. Často se doporučuje lilek nakrájet, dobře osolit a nechat vypotit a pak teprve zpracovávat dál. Druhou variantou je celý lilek ogrilovat a pak použít jen vnitřní dužinu, která díky grilu získá jemnou kouřovou příchuť. Tento způsob využívá i tento recept, který jsem našla v kuchařce Plenty od Yotama Ottolenghiho. Upravila jsem ho do bezlepkové podoby, díky nahrazení klasické strouhanky strouhankou kukuřičnou. Pokud nedržíte bezlepkovou dietu, nebojte se kukuřičnou mouku a strouhanku nahradit strouhankou klasickou (použijte 1 a 3/4 hrnku strouhanky).
Na přípravu si vyhraďte více času, ne že by byl náročný na přípravu, ale potřebuje čas.
Porce zhruba pro šest osob:
4 lilky
2 velké brambory - oloupané, uvařené a rozmačkané
1 vejce
150g fety
3 lžíce parmazánu
1/2 lžičky soli
čerstvě mletý pepř
5 lžic kukuřičné mouky
1 a 1/2 hrnku kukuřičné strouhanky 
rostlinný olej

Lilky na několika místech propíchneme vidličkou (tedy pokud nehledáme záminku proč vymalovat kuchyň) a grilujeme, dokud lilek nezměkne a není ze včech stran ogrilovaný dočerna. Na grilu a pod grilem v troubě to trvá kolem 20 minut, na pánvi vám to bude trvat o něco déle. Lilek nezapomeňte průběžně otáčet, jakmile změkne, nechte ho vychladnout. Poté ho rozřízněte podélně a lžící vydlabejte do misky veškerou dužinu. Dejte si pozor ať k ní nepřidáte ani kousek slupky - je hořká. Dužinu nechte v cedníku vykapat - trvá to asi půl hodinky. 
V míse smíchejte lilek, vejce, brambory, nadrobno nakrájenou fetu, sůl a pepř. Směs promíchejte vidličkou, tak aby v ní stále byly rozpoznatelné jednotlivé suroviny, není cílem mít hladkou kaši. Přidejte kukuřičnou mouku a asi půlku strouhanky, tak aby vzniklo těsto, které je sice ještě trochu lepkavé, ale už dobře drží pohromadě. Dejte vychladit asi na hodinu do ledničky. 
V menším hrnci rozehřejte větší množství rostlinného oleje. Pomocí dvou lžic vykrajujte ze směsi nočky, které ještě obalíte v kukuřičné strouhance. Smažte postupně v rozpáleném oleji dozlatova.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 19. srpna 2014

Jihočeská kulajda




Tak už sezóna hub začala...vždycky to je stejné, nejdřív člověk objeví pár masáků (pro neznalé naší rodinné terminologie rozuměj mochomůrka růžovka), pak začnou lišky, bedly a pak už to vypukne! Košíky se plní, do lesa tahám i svůj příruční atlas hub. Tady na jihu Čech je houbařská sezóna skvělá. Houby se jí, suší a zamrazují na později. Každý má to svoje místo, kam na ně chodí. To, že vás to také chytlo poznáte jednoduše. Jste v lese ve čtvrtek v 6:00 ráno. A proč v tuhle dobu? Protože musíte předstihnout všechny houbaře z města, kteří se snaží předstihnout houbaře z těch větších měst, kteří k nám doráží na víkendové pobyty na chalupách. V pondělí a v úterý je všechno vysbírané, takže na houby je nejlepší čtvrtek. Stejně jako houbaření je pro Jižní Čechy typická i tato bílá houbová polévka - kulajda. Jen jednou věcí se tento recept liší od klasiky a to tím, že ji nezahušťuji moukou - je tedy přirozeně bezlepková.

Na čtyři porce si připravte:
2 velké hrsti hub dle chuti - hřiby, lišky, klouzky či jejich směs, (kdo nemá čerstvé, použije sušené nebo mražené)
6 - 8 středních brambor
2 lžíce másla
2 bobkové listy
6 kuliček nového koření
6 kuliček černého pepře
kelímek zakysané smetany (obvykle 200ml)
lžíce octa
čerstvý kopr
4 vejce

Houby očistíme, pokud jsme již tak neučinili v lese a nakrájíme na kousky, malé houby můžeme nechat i v celku. Ve velkém hrnci rozpálíme máslo a houby na něm asi pět minut opékáme. Mezitím si oloupeme a nakrájíme na kostky brambory, které přidáme k houbám a zalijeme vodou asi centimetr nad brambory. Přidáme bobkový list, pepř a nové koření. U správné kulajdy se vodou, stejně jako s octem šetří. Vaříme asi 15 - 20 minut do změknutí brambor. Hrnec odstavíme z plotny Poté do menší misky odebereme asi sběračku brambor (pár kousků hub nevadí), dále přidáme trochu vody z polévky a spolu se zakysanou smetanou rozmixujeme ponorným mixérem. Směs vrátíme do polévky a dochutíme nasekaným koprem, solí a octem dle chuti. Polévku již nevaříme. Vejce uvaříme natvrdo, nebo vyrobíme ztracená vejce.

Na každou porci položíme vejce a ještě dozdobíme snítkou kopru.

Všechny recepty z tohoto blogu naleznete v sekci seznam receptů.
Tento blog můžete sledovat také přes facebookgoogle plus, na pinterestu nebo na instagramu
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

sobota 16. srpna 2014

Houbová paštika s ořechy



Jako hub po dešti! Tohle úsloví vyjadřuje když je něčeho opravdu mnoho...a teď je v lesích opravdu mnoho hub... je jich prostě jako hub po dešti:o). O této paštice jsem poprvé četla v nějaké veganské kuchařce a vždy jsem si říkala, že ji musím vyzkoušet. Zaexperimentovala jsem a připravila dvě verze, jednu ostřejší s vlašskými ořechy a petrželkou druhou jemnější s tymiánem a mandlemi. Za mě vyhrává o fous kombinace vlašských ořechů s petrželkou! Postup je v obou případech stejný. Jen bych vás chtěla varovat... kvůli této paštice budete na houby vyrážet do lesa znova, znova a znova...

Připravte si:
120g ořechů (mandle, nebo vlašské)
350g hub (dle toho, co najdete)
130g másla
1 střední cibuli
2 stroužky česneku
hrst čerstvých bylinek (tymián nebo petrželku)
pepř a sůl  

Ořechy orestujte na rozpálené pánvi a pozor - nepřipalte je.
Na velké pánvi na mírném ohni nechte rozpustit máslo, přidejte najemno pokrájenou cibuli a asi pět minut nechte opékat, tak aby zesklovatěla. K cibulce přidejte houby, nasekaný česnek, bylinky, osolte a opepřete. Ztlumte plamen a za občasného míchání nechte pomalu dusit, dokud se neodpaří voda z hub a celá kuchyně se vám neprovoní houbami. Trvá to asi 15 - 20 minut, nezapomeňte směs občas zamíchat.
Poté již jen v mixéru nasekejte najemno ořechy, a poté také zvlášť směs hub. Obě dvě směsi promíchejte. Směsí naplňte misky a uložte do lednice. Druhý den se prolnou všechny chutě a paštika je prostě báječná!

Všechny recepty z tohoto blogu naleznete v sekci seznam receptů.
Tento blog můžete sledovat také přes facebookgoogle plus, na pinterestu nebo na instagramu
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 12. srpna 2014

Chléb z brambor, cukety a čedaru



Jednoduchý recept na chléb - inspirováno BBC goodfood. Skvělý a jednoduchý chléb, který v sobě spojuje chuť brambor, cukety, čedaru a čerstvých bylinek. Příprava je více než jednoduchá, jen se na něj díky jeho delšímu kynutí musí chvíli počkat. Ale za tu chuť to stojí.
Rozhodně nenahrazujte čedar žádnou E30 (rozuměj eidam 30% tuku), tento chléb si žádá výrazný sýr. Bez něj přijdete o celé jeho kouzlo.

Na jeden plech o rozměrech 20 x 30 cm si připravte:

500g brambor
1 střední cuketu
100g čedaru
500g pšeničné chlebové mouky
7g sušeného droždí
velkou hrst čerstvých bylinek (použila jsem dobromysl, tymián, mateřídoušku)
sůl
olivový olej

Brambory oloupeme a dáme celé vařit do osolené vody. Ve velké míse smícháme mouku se sušeným droždím a lžící soli. Jakmile jsou brambory měkké, necháme je chvíli vychladnout a polovinu z nich nastrouháme k mouce, stejně tak nastrouháme do mouky i půlku cukety a půlku čedaru. Při strouhání průběžně směs mícháme, díky tomu se jednotlivé kousky brambor i cukety obalí moukou a jednodušeji se nám pak bude těsto hníst, aniž by nám vznikaly velké slepence. K těstu přidáme hrst nasekaných bylinek, lžíci olivového oleje a asi 180ml vlažné vody. Těsto dobře prohněteme, dokud nám nevznikne pevné, ale nelepivé těsto. Pokud je těsto moc suché, můžeme přidat další vodu, či naopak trochu mouky, přesné množství vody záleží na druhu mouky, některá saje vodu více, jiná méně. Z těsta vytvarujeme kouli. Do mísy k těstu naleji lžíci oleje a celou kouli v něm důkladně vymáchám. Mísu překryjeme potravinářskou folií a v teple necháme kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Trvá to cca hodinu a půl.

Vykynuté těsto vyklopíme do formy vyložené pečícím papírem. Používám pekáček o rozměru asi 20 x 30 cm s vyšším okrajem. Prsty z těsta vytlačím vzduch a  poklademe ho na plátky nakrájenými zbylými brambory a cukety, které lehce do těsta vtlačíme. Posypeme bylinkami, trochou soli a zbylým čedarem. Lehce pokapeme olivovým olejem a necháme asi 45 minut ještě kynout. 
Troubu předehřejeme na 180 stupňů a pečeme cca hodinu.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 5. srpna 2014

Vegan protein bar (domácí vegan proteinové tyčinky)



Není nad to mít po ruce takovou malou sytou svačinku, která zasytí. Něco, co dodá energii na dostatečně dlouho, kde nebude moc cukru a bude to bez lepku. Prošla jsem mraky webových stránek, hodně receptů na různé veganské proteinové tyčinky a stvořila tyto. Jako základ jsem se rozhodla použít mandle, dýňové a lněné semínko a protein jsem zvolila konopný. Konopný protein seženete třeba u Iswari. Když už jsme u Iswari - znáte ty jejich snídaňové směsi?Aby tyčinky držely dobře pohromadě použila jsem sušené švestky, melasu a tahini. Směs jsem rozdělila na jednotlivé porce a mám je v ledničce. Pro dva dospělé je to zhruba na týden.

Z tohoto poměru surovin jsem udělala cca 16 tyčinek:

400g mandlí
400g sušených švestek
200g dýňových semínek
5 lžic konopného proteinu
5 lžic drceného lněného semínka
5 lžic melasy
5 lžic tahini
5 lžic kokosového oleje



Postup je víc než jednoduchý. V mixéru rozsekáme nadrobno mandle, přidáme k nim i švestky. Dělala jsem po částech, dokud nevznikla tuhá hmota, do které jsem zamíchala nahrubo nasekané dýňové semínko a všechny ostatní suroviny. Směs natlačíme do menšího pekáčku vyloženého papírem na pečení, pořádně směs utlačíme a necháme asi hodinu ztuhnout v lednici. Poté nakrájíme na jednotlivé porce, které můžeme zabalit do papíru na pečení. Skladujeme v lednici.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

sobota 2. srpna 2014

Perfektní vegeburger (quinoa, cizrna, batáty & cuketa)



Už jsem vyzkoušela burgery z červené řepy (recept zde), burgery z tempehu (recept zde), ale na tenhle burger jen tak něco nemá. Je naprosto perfektní! Příprava je trochu náročnější, ale stojí to za to. Je bezlepkový, a díky směsi quinoy, cizrny je plný proteinů a ta jeho chuť! 
Červená quinoa mu dodá skvělou barvu - seženete ji běžně v obchodem se zdravou výživou nebo třeba v DM.  Je výborná i jen tak uvařená jako příloha. O něco horší je to s cenou quinoy - před pár lety stávala minimálně polovinu, ne-li méně, co teď. To je díky zvyšující se oblibě této bezlepkové obiloviny, kdy její pěstitelé nestíhají pokrýt poptávku.
Receptem jsem se inspirovala ve Vegetarian Times.  Z následujícího receptu jsem jich udělala cca 12 kousků. Byl moc dobrý i studený.

Na 12 kousků si připravte:
250g červené quinoy 
1 střední batát (oloupaný a nakrájený na kostky)
1 hrnek vařené cizrny
1 malou najemno nakrájenou cuketu
1/2 hrnku dýňových semínek 
5 lžic drceného lněného semínka
3 lžíce nahrubo nakrájené čerstvé bazalky
1/2 lžičky soli
1/2 lžičky pepře
1/2 lžičky čerstvého tymiánu
2 lžíce oleje

Quinou propláchněte v jemném sítu vařící vodou (stejně jako u jahel se tak zbavíte případné hořkosti) a spolu s batátem a dvěma hrnky vody ji vařte do změknutí - trvá to asi 20 minut.

Do velké mísy dejte scezenou quinou, batáty a všechny ostatní suroviny a pomocí vidličky dobře promíchejte. Při míchání vidličkou rozmačkejte batáty a cizrnu. Výsledná směs by neměla být příliš jemná, spíš by měla obsahovat jednotlivé kousky surovin.
Rozehřejte troubu na 180 stupňů. Ze směsi vytvarujte jednotlivé burgery - lépe se mi manipulovalo s vyššími - dělala jsem vysoké asi 2 cm. Každý burger opečte nejdříve na pánvi - stačí 3 minuty z každé strany. Poté je přendejte na plech vyložený papírem na pečení a pečte 15 minut v troubě.

Servírujte s pečivem a čerstvou zeleninou dle vaší chuti.
Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog