-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

neděle 27. července 2014

Vichyssoise



Vichyssoise (čti višisoas) je lahodná studená krémová polévka, která se připravuje z pórku, brambor a smetany. Ač je název polévky francouzský o původu polévky se spekuluje. Wikipedie uvádí jako autora polévky francouzského šéfkuchaře Luise Diat, který tuto zařadil v roce 1917 do menu v newyorském hotelu Ritz-Carlton. Inspirací mu byla pórková polévka, kterou vařila jeho maminka a babička, do které si spolu s bratrem přidávali studené mléko, aby jim rychleji zchladla. Polévku pojmenoval Crème Vichyssoise Glacée, podle města Vichy, blízko kterého leží město Montmarault odkud tento šéfkuchař pocházel. Podle jiných zdrojů recept na polévku pochází a jmenuje právě podle vyhlášeného lázeňského města Vichy. 
Polévka je výborná, příprava jednoduchá, jen je dobré ji připravit předem, protože je třeba počítat s několika hodinami chladnutí, protože právě tento odpočinek "u ledu" polévce přináší nečekaný rozměr, kdy se všechny chutě propojí a rozleží do krémové symfonie jemných chutí. 


Na tuto polévku koluje mnoho receptů, kde se různí poměr pórku a brambor. Julia Child uvádí poměr 1:1. Anthony Bourdains naopak ve svém receptu využívá více pórku, našla jsem varianty s přidáním nejrůznějšího koření (majoránka, tymián, muškátový oříšek...). Mně však nejvíce chutná jen jednoduché dokořenění čtyřkombinací (sůl, pepř, muškátový ořech a pažitka). Ve svém receptu nahrazuji kuřecí vývar, vývarem zeleninovým. V receptu se používá z pórku pouze bílá část, z té zelené si můžete udělat třeba rychlý salát, nebo použít pro přípravu vývaru, či zapéci s brambory.

Na čtyři velké porce si připravte:
50 g másla
6 větších pórků (jen bílé části)
2 velké brambory
2 hrnky zeleninového vývaru 
2 hrnky smetany na šlehání
sůl a pepř
špetka muškátového oříšku
čerstvá pažitka

Nejdříve si připravíme zeleninu - pórek omyjeme a nakrájíme na nudličky, brambory oloupeme, nakrájíme na drobné kostičky. Ve velkém hrnci orestujeme pórek, dobře ho mícháme, aby se nepřipálil, trvá to asi pět minut, než lehce zvadne a zesklovatí. Přidáme brambory a restujeme ještě dvě minuty. Poté zalijeme vývarem a necháme cca 30 minut probublávat na mírném ohni.

 Polévku poté rozmixujeme na jemný krém, který podle chuti dosolíme, dopepříme čerstvě mletým pepřem a špetkou nastrouhaného muškátového oříšku. K polévce přidáme smetanu, znovu ji přivedeme k varu a na mírném ohni za občasného zamíchání ji ještě pět minut provaříme. Poté polévku necháme vychladit na pokojovou teplotu, rychle to jde pokud polévku přelijete do mísy, kterou posadíte do větší mísy s ledem. Nezapomeňte ji při chladnutí průběžně zamíchat. 

Vychladlou polévku překryjte potravinářkou folií a nechte vychladit v ledničce. Chutě se krásně rozleží a druhý den chutná úplně nejlépe! Na talíři polévku ozdobte nasekanou pažitkou.

 Studené polévky jsou skvělým osvěžením v parných letních dnech, vyzkoušejte také klasické gazpacho, nebo studenou okurkovou polévku s mátou.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pondělí 7. července 2014

Melounové nanuky s borůvkami



V těhle horkách jsou jen dvě možnosti na zchlazení: studená sprcha a nebo zmrzlina. Šestou ledovou sprchu si už dneska dávat nebudu a tak raději volím zmrzlinu a to nějakou jednoduchou, aby se při její výrobě nezapotila. Tyhle nanuky jsou rychle hotové, jako bonus jsou bez mléka, lepku i bez cukru. Skvěle osvěží a navíc mi přijde vtipné, jak borůvky připomínají melounové pecky. 
Jediné, co potřebujete je:
Formičky na nanuky (nebo třeba nějaké vhodné plastové kelímky a dřevěné tyčky)
odpovídající kus melounu
na každého nanuka asi lžíci borůvek


Dužinu z melounu rozmixujeme a naplníme do forem, nejlépe mi to jde pomocí plastové nálevky. Do každého nanuku přidávám asi lžíci borůvek, které pomocí kouskou špejle v nanuku promíchám. 
Pak už jen nechávám nanuky zmrazit - u těch forem, které používám, to trvá asi 4 hodiny.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pátek 4. července 2014

Co s poslední miskou jahod? (Jahody+halva+šlehačka)



Tak už je to tady, stejně jako u rebarbory, tak i u jahod sezóna končí. A co s tou poslední miskou jahod? Jak si je užít? Jak to zařídit, aby tato derniéra jahod byla dostatečně důstojná? Smoothies a ranních kaší už bylo dost, mým favoritem pro tohle léto je kombinace jahod, šlehačky a halvy. Halva, někdy psáno chalva, viděla jsem už i halava, nebo halawi je tradiční sladká pochoutka, kterou naleznete od Balkánu po Indii. V Čechách narazíte zejména na tu z Turecka, Izraele nebo Bulharska. Halva může být buďto sezamová, nebo semolinová. Často je dochucena ořechy, sušeným ovocem, kakaem... Halvu nakoupíte v obchodech se zdravou výživou, v čajovnách, nebo v dobře zásobených supermarketech. 
Pro tento recept použijte klasickou sezamovou halvu. Já zvolila tu moji nejoblíběnější - vanilkovou.

Na jednu porci si připravte:
misku jahod - očištěných, nakrájených na kousky
3 lžíce čerstvě ušlehané šlehačky (nebo zakysané smetany, či jogurtu)
50 g halvy (cca půl tyčinky) - nadrcené na kousky

A pak už jen dle vaší libosti misku sestavte, mně nejvíc chutná si jednotlivé ingredience nemíchat a jen tak si kousky jahod máčet do šlehačky a pak do halvy.

Tak a teď už se zase můžu začít těšit na sezónu jahod!


Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

středa 2. července 2014

Nepečený mandlovo-meruňkový dort s mascarpone a tvarohem (bez lepku)



Dneska poprvé po tak dlouhých suchých dnech konečně zapršelo a je trochu chladněji. Doufám, že ještě pár dní zaprší a lehce se oteplí, protože pak už konečně to přijde. Přijde co? No přece sezóna hub, budou bedly s kmínem na másle, pečení masáci, lišky na smetaně, budu nadávat u nekonečného smažení mini houbových řízečků, udělam houbovou paštiku, dám houby prostě do všeho. Ale protože ještě ta pravá houbová sezóna ještě nezačala, udělala jsem skvělý bezlepkový koláč. Je kombinací klasického základu z raw dortů (podobný recept naleznete třeba zde) a skvělého krémového mascarpone s tvarohem. Na koláč jsem použila klasickou formu - 28 cm v průměru, koláč byl tedy poměrně nízký. Pokud chcete vyšší, použijte menší formu.
Jediná malá nevýhoda tohoto koláče je ta, že musíte začít den předem - namočením mandlí.

Na koláč si připravte:
200g mandlí - den předem namočených
200g sušených meruněk - opraných 
250g (1 vanička) tvarohu
250g (1 balení) masccarpone
1 lžíce moučkového cukru - jste-li na sladké, oslaďte si klidně i více)
1 lžička kakaa - na posypání

Den předem namočené mandle slijte, smíchejte s opranými meruňkami a rozsekejte na jemno v kuchyňském robotu. Rozevírací formu na dort vyložte papírem na pečení a celé dno pokryjte mandlovo-meruňkovou směsí, pečlivě ji upěchujte.
Tvaroh smíchejte s mascarpone a doslaďte dle své chuti. Krém naneste na korpus a dejte vychladit do lednice, před podáváním popraště malou vrstvou kakaa, nebo poklaďte ovocem dle své chuti a sezóny.



Jaký je váš oblíbený nepečený letní koláč?


Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog