-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

středa 26. února 2014

Daring bakers challenge - únor 2014: Beautiful bread (aneb nádherný chléb, aneb skořicový šneci zamotaní zase jinak)



Únorová výzva daring bakers byla, co se týká do receptu poměrně jednoduchá, a šlo v ní spíše o hrání si s kynutým těstem a náplní. Prostě klasické kynuté těsto a skořicová náplň přesně, jak na mé oblíbené švýcarky, ovoněná navíc kardamonem a dozdobená zahuštěným slazeným mlékem. Hodně mi připomíná recept na tradiční švédské kandebullar (tedy skořicové šneky). Oproti původnímu receptu jsem ubrala trochu jak kondenzovaného mléka, tak cukru v náplni, tak pokud máte rádi sladké, nebojte se klidně přisladit.
Zamotání celého těsta nebylo vůbec pracné, krásně se s ním pracovalo, takže moje počáteční obavy, jak se s tím budu patlat a to těsto bude odmítat akceptovat mnou navržený tvar, se záhy rozplynuly.

Na těsto si připravte:
200ml teplého mléka
60g másla
50g cukru
1 vejce
1 balení sušeného droždí
půl lžičky soli
450g hladké mouky
půl lžičky drceného kardamonu

Na náplň:
50 g másla
3 lžíce skořice
3 lžíce cukru (pokud máte rádi sladké, použijte více dle vaší chuti, klidně dvakrát tolik)

Na pomazání:
40 ml mléka
lžíci cukru

Na dozdobení:
několik lžic salka (slazené zahuštěné mléko), dle svých chutí klidně pár lžic přidejte (v původním receptu je celá plechovka!)

Nejprve si vyšlehejte teplé mléko, s vejcem, cukrem a droždím. Do této směsi přidejte mouku promíchanou se solí a kardamonem. Dobře promíchejte, těsto je jen lehce lepivé a přiměřeně pružné.
Z těsta vytvořte kouli, kterou lehce pomažte olejem a nechte v teple nakynout asi do dvojnásobného objemu (cca hodina, dle teploty).

Těsto rozdělíme na čtyři části, každou vyválíme na lehce pomoučněné ploše na kruh o průměru cca 25 cm. První placku pomažeme máslem a posypeme rovnoměrně skořicí a cukrem, na ni položíme druhou a postup zopakujeme, pak ještě stejným způsobem pomažeme i třetí. Čtvrtou - horní - mažeme již jen máslem.

Rozpálíme troubu na maximum.

Celou placku rozdělíme na osm stejných trojúhelníků, poté každý v prostředku prořízneme.
Vrchol trojúhelníku (ten mířící ke středu) provlečeme vzniklým otvorem a vyskládáme zpět na pečící papír.
Poté konce každého trojúhelníku spojíme.


Povrch potřeme mlékem s cukrem a necháme ještě patnáct minut kynout.
Pečeme na maximum (250 stupňů) cca 5 minut a poté teplotu snížíme na 200 stupňů. Pečeme ještě 15 až 20 minut, dokud povrch nezezlátne.
Necháme pár minut vychladnout a poté pokapeme salkem dle chuti.



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Pralinky ze slaných preclíků, arašídového másla a mléčné čokolády



Tohle je tak trochu taková "prasárnička", kombinace slaného a sladkého. Pokud jste nemilovali preclíky v čokoládě, rozhodně tento recept nezkoušejte. Na inspiraci na tuto kombinaci jsem narazila u Marthy Stewart.

Na cca 16 - 20 malých pralinek
lžíce másla
3 lžíce arašídového másla
100g slaných tyčinek, nebo preclíků
50g cukru
80g mléčné čokolády

Cukr, máslo a arašídové máslo rozpustíme. Do směsi přidáme nahrubu nadrcené preclíky. Ze směsi vytvarujeme malé nočky, které necháme půl hodiny zmrazit v mrazáku. Mezitím si rozpustíme čokoládu a jednotlivé nočky obalíme v čokoládě a necháme vychladit v lednici do úplného ztuhnutí čokolády. 
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

čtvrtek 20. února 2014

Salát z řapíkatého celeru, grepu a parmezánu



Únor a řapíkatý celer patří k sobě. Mám moc ráda jeho svěží chuť. Řapíkatý celer můžete přidat do zeleninové polévky, přihodit ke směsi na pánev a nebo si ho dát v salátu v klasické kombinaci - celer - jablko - ořechy - sýr s modrou plísní (recept zde). Řapíkatý celer je stěžejní surovinou v mirepoix, což je francouzské označení pro nadrobno nasekanou cibuli, mrkev a čapíkatý celer. Mirepoix se pak dále používá jako základ polévek a omáček. Zkuste někdy začít polévku touto na českou kuchyni ne uplně tradiční, ale velice aromatickou trojkombinací. Řapíkatý celer se svou výraznou chutí si vždy zaslouží odpovídajícího partnera, přemýšlela jsem a intenzivně jsem na internetu lovila nějakou inspiraci až jsem našla a vyzkoušela tento rychlý a jednoduchý salát.

Dle počtu a hladu jednotlivých osob si připravte:
(inspirace z webu epicurious.com)
odpovídající množství řapíkatého celeru
odpovídající množství růžového grepu
odpovídající množství hoblin parmezánu 

Jednotlivé stvoly celeru opláchneme, ostrým nožem zbavíme tvrdých vláken a nakrájíme na kousky. Dužinu grepu rozdělíme na velikosti sousta a dobře promícháme s celerem, na každou porci přidáme pár hoblin parmezánu.

Salát mi příšel výtečný i bez zálivky a bez jakéhokoliv dochucení. Zkuste si ho také a pokud Vás napadne nějaká zajímavá zálivka, budu moc ráda, když se o nápad podělíte do komentářů.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pondělí 17. února 2014

Arancini



Arancini znamená v italštině malé pomeranče, takže vlastně takové pomerančíky. Ač mně při vyslovení tohoto slova napadá nějaká kombinace pomerančů s hořkou čokoládou a mandlemi, tohle jídlo za a) nemá s pomeranči vůbec nic společného a za b) se jedná v podstatě o plněné rýžové koule, obalené ve strouhance a usmažené. Existuje mnoho variant, vyzkoušela jsem tu nejrychlejší a nejjednoduší. Původem toto jídlo ze Sicílie, kde ho v mnoha variacích naleznete jako součást běžného pouličního občerstvení.
Samozřejmě můžete se rozhodnout, že si chcete dát arancini, udělat den předem risotto nechat ho vychladnout a v následujícím dnu naplnit, obalit a usmažit. Ale mnohem lepší je si jeden den dát skvělé risotto a následující už jen z připravených přebytků (i když v mém případě jsem je musela před dojedením hájit vlastním tělem) a následující den udělat tyto pomerančíky. 
Když už jsme u těch přebytků - znáte iniciativu zachranjidlo.cz?

Základem pro arancini je risotto. Takže si uvařte risotto dle vlastní chuti (inspirace zde) a nechte ho vystydnout. 
Na náplň potřebujete kousek mozzarelly - dle množství risotta.
bílek - lehce našlehaný vidličkou
směs strouhanky a hladké mouky (1:1)

Z risotta uděláme kouli, kterou naplníme kouskem mozzarelly. Tyto koule obalíme v bílku a poté i ve směsi strouhanky a mouky. Ve vyšší vrstvě oleje usmažíme do zlatova.
Jíme ještě teplé.

Nebojte se experimentovat jak s risottem, tak s náplní. Zkuste třeba k mozzarelle přidat bešamel, špenát, hrášek nebo jinou zeleninu, či bylinky.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pondělí 10. února 2014

Čokoládová buchta s tvarohem a pomerančem




Taková jednoduchá a rychlá buchta. Hutná čokoládová chuť krásně kontrastuje s tvarohem ovoněným  pomerančem. Výslednou konzistencí tato buchta připomíná asi nejvíce brownie. Recept pochází z nějakého starého Apetitu a je naprosto jednoduchý, rychlý a chybyvzdorný. A jednou za zimu něco kaloričtějšího také neublíží.

Na plech cca 20 x 25 cm budete potřebovat:
na čokoládovou část:
250g čokolády - používám hořkou okolo sedmdesáti procent kakaa
60g másla
lžičku vanilkové esence
120g třtinového cukru
2 vejce
80g hladké mouky
na tvarohovou část:
250g tvarohu
50 g cukru
3 lžíce pomerančové šťávy
kůra z půlky pomeranče (sežeňte si chemicky neošetřené pomeranče)
lžička kukuřičného škrobu
1 vejce

Troubu předehřejeme na 180 stupňů a připravte si ruční mixér.

V misce ušleháme všechny přísady na  tvarohovou část.

Na vodní lázni rozpustíme čokoládu a máslo, které promícháme a necháme chvíli zchladnout. Do čokolády zašleháme cukr a vanilkovou esenci, poté přidáme i vejce, která jsme si rozšlehali s lžící vody (aby se nám nesrazily), nakonec přidáme mouku.

Misku nebo plech vyložíme papírem na pečení. Nejprve vlijeme čokoládové těsto, na něj tvarohové těsto a promícháme tak, abychom vytvořili mramorování. Méně je zde více.

Pečte 30 minut.
Máte rádi čokoládu? Vyzkoušejte tyhle opravdu čokoládové sušenky.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog