-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Blog Archive

Facebook

čtvrtek 31. října 2013

Celerový krém s hruškami



Dnes jsem ze záhonu vyzvedla poslední celer. Celer je skvělý, jediné co mne na něm rozčiluje je to jeho loupání, kdy se snažíte zachovat, co nejvíce celeru a přitom z něj dostat všechen písek. Mám pocit, že vždycky mám strašně odpadu. Často z něj dělám jednoduchou pomazánku, nebo ho nakrájím na hranolky, ty promíchám s kari kořením a trochou oleje a pak je upeču na plechu v troubě. Celer totiž dokáže skvěle nahradit brambory, zkuste z něj udělat “bramborovou” kaši. Doporučuji vyzkoušet všem odpůrcům celeru, myslím že by je to mohlo konvertovat zpět na celerovíru:o).

Dnes jsem ale zkusila celer jinak. Jako krémovou polévku s hruškami. Barva nic moc, ale chuť moc dobrá.  

Na polévku si připravte:
1 střední celer - očištěný a nakrájený na kostky
2 hrušky - nakrájené kostky
1 pórek - bílou část, dobře omytou a nakrájenou na kolečka
70g kešu ořechů
lžíci oleje 
litr zeleninového vývaru
pepř a sůl
čtvrt lžičky nastrouhaného muškátového oříšku
1-2 lžíce agáve sirupu

Na oleji necháme zesklovatět pórek, přidáme celer, hrušky a kešu, zalijeme vývarem a necháme na mírném ohni probublávat dokud celer nezměkne - trvalo to asi 20 minut. Ponorným mixérem rozmixujeme na jemný krém a dochutíme muškátovým oříškem, agáve sirupem, solí a pepřem. Na talíři dozdobíme pár kešu ořechy a trochou čerstvě mletého pepře.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 29. října 2013

Dýňové máslo s jablky a kokosem



Poprvé jsem o dýňovém másle četla u Lenky Požárové, poté na idnes.cz a naposledy u Kačky Žvýkačky a protože nadúroda dýní přímo volá po nových receptech, prošla jsem pár receptů na webu a dala dohromady tuhle variantu s jablky a kokosem. Taková moc dobrá zase trochu jiná marmeláda.

Suroviny uvádím od oka, protože čistě na vaší chuti, jak si máslo doladíte cukrem a kořením.
Výchozí suroviny jsou:
půlka dýně hokkaido
3 menší jablka nakrájená na kostky
2 lžíce kokosového oleje
půl hrnku kokosu
půl lžičky drceného hřebíčku
lžička zázvoru
lžička skořice
čtvrt lžičky nastrouhaného muškátového oříšku
hnědý cukr či med - použila jsem asi 4 lžíce

Dýni omyjeme, rozkrojíme a vydlabeme. Půlku dýně dáme péci do trouby (200 stupňů cca 40 minut), až je dýně měkká, necháme vychladnout a dužinu vydlabeme. Na kokosovém oleji opečeme jablka spolu s dýňovou dužinou. V případě potřeby podlejeme trochou vody a dusíme cca 10 minut. Poté nemilosrdně vše rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme trochu cukru spolu s kořením dle chuti. Vaříme do zhoustnutí, poté přidáme kokos a eventuálně ještě dochutíme cukrem.
necháme vychladnout. Uchováváme v ledničce, trvanlivost by měla být cca týden, jistojistě vám mohu potvrdit dva dny:o). 
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

The daring bakers challenge October 2013: Savory pot pie



Říjnová výzva daring bakers měla název Savory pot pie, jednoduše přeloženo jako slaný koláč z hrnce. namísto jednoho hrnce jsem použila formu na muffiny a upekla několik malých koláčků. Těsto jsem použila stejné jako v základním receptu a náplň, která kombinovala kuřecí maso, zeleninu a omáčku nahradila mojí oblíbenou podzimní kombinací řepa - tymián - kozí sýr.
Na těsto (které je mimochodem skvělé) si připravíme:
490g hladké mouky
lžíci hnědého cukru
1,5 lžičky soli
285g vychlazeného másla
240 ml co nejstudenější vody

V míse promícháme mouku, cukr a sůl. Ke směsi nastrouháme studené máslo a promícháme. Nemícháme nijak důkladně, aby nám máslo neroztálo. Přidáme hrnek ledové vody a vytvoříme z těsta kouli, kterou dáme odležet alespoň na hodinu do ledničky.

Na náplň si připravíme:
4 menší oloupané a nahrubo nastrouhané řepy
2 cibule nakrájené nadrobno
lžíci oleje
tymián
kozí sýr
sůl a pepř dle chuti

Na pánvi opečeme cibuli, přidáme k ní řepu a lehce podusíme. Dle chuti dochutíme tymiánem, solí a pepřem.
Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Do formy na muffiny vložíme papírové košíčky. Z těsta vyválíme asi půlcentimetru širokou placku, vykrájíme kusy těsta, velké tak aby vyplnili vždy důlek na muffin a okolo nám zbylo dost těsta ještě na přikrytí celé náplně. Jednotlivé muffiny plníme směsí červené řepy, na ní dáme kus sýra a překryjeme těstem jako pokličkou. Pečeme v předehřáté troubě asi 30 - 40 minut. 


Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pátek 11. října 2013

Kořeněná dýňová polévka s červenou čočkou




Klasická kořeněná dýňová polévka, to je prostě podzimní klasika. Vždy ji dělám hodně krémovou a kořeněnou. Ta její krásná barva to je lék na podzimní deprese. Dokonce zde nepoužívám vývar k vaření zeleniny, ale jen vodu. Přijde mi, že chuť jednotlivých surovin v polévce je natolik výrazná, že voda úplně stačí. Používám dýně hokkaido ze zahrady, ale můžete zkusit i z jiných druhů dýní.

Na čtyři porce polévky si připravte:
1 cibuli nakrájenou nadrobno
1 střední dýni - omytou, nakrájenou na menší kostky
půl hrnku červené čočky
2 lžíce oleje
čerstvý zázvor o velikosti cca 3 cm
1 - 3 lžíce směsi kari madras (dle vaší chuti)
lžičku hnědého cukru
špetku skořice
sůl a pepř

na ozdobu:
opražená dýňová semínka
smetanu, či bílý jogurt
dýňový olej 

Na oleji orestujte nadrobno nakrájenou cibuli spolu s nakrájenou dýní. Pochvilce přidejte nadrobno nasekaný zázvor, kari, cukr a skořici. Až se rozvoní koření po celé kuchyni, přidejte červenou čočku a tolik vody, aby byla cca 2 cm nad dýní. Přiklopte hrnec pokličkou a nechte celé cca 15 - 20 minut pomalu vařit. V průběhu vaření polévku kontrolujte a v případě potřeby přidejte ještě vodu.
Když čočka změkne rozmixujte polévku ponorným mixérem. Ochutnejte te a dosolte a dopepřete dle chuti. Hotovou polévku dozdobte dýňovým olejem, nebo smetanou, či praženými dýňovými semínky.

Jak připravujete dýňovou polévku Vy?
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

čtvrtek 10. října 2013

Koláč s ricottou a hrozny



Podzim je tady, zahrada je barevná, vařím z dýně, řepy, mrkve, celeru... Včera mne zaskočilo jedno pozvání na večeři, moje maminka pozvala na večeři tři Francouze a svěřila mi úkol něco uvařit. Bylo by fajn, kdyby v té větě nefigurovalo slovo dneska. Dle mých dosavadních zkušeností s tímto národem, vím bezpečně dvě věci. Vegetariánské jídlo je pro ně jídlo napůl, kterému chybí ta lepší půlka a druhou věcí bylo to, že musím udělat něco podzimního, ale ne nic těžkého. A taky bylo jisté, že na to mám dvě hodiny a že se nebudu pokoušet vymyslet nic francouzského:o). Ze zahrady jsem popadla dýni, cibuli, česnek a hodně tymiánu a mateřídoušky. Prvním chodem byla klasická dýňová polévka s dýňovým olejem, druhým chodem risotto z červené řepy s přírodně upravenou kotletou (pro jistotu byly ještě přichystány brambory s cibulkou), kdyby se řepy báli a jako dezert jsem narychlo udělala koláč s ricottou a hrozny. Volnou inspirací pro tento koláč mi byl koláč ze zákaznického časopisu rakouské Billy.

Koláč s ricottou a hrozny

1 balení lískového těsta
větší hrozen růžového vína
400 g ricotty
2 vejce
4 lžíce cukru
2 lžíce medu
několik snítek čerstvého tymiánu

Troubu předehřejte na 200 stupňů. Těsto vyválíme  do tloušťky asi 7 mm do tvaru koláče, jeho kraje cca centimetr přehneme dovnitř koláče, čímž vytvoříme okraj koláče. Okraj pevně přitiskněte a dno koláče propíchejte vidličkou. Celý koláč dejte na deset minut do trouby.
Ricottu prošlehejte s cukrem, většinou lístků z tymiánu a medem. Vejce prošlehejte a až na malé množství, které si nechte strannou na potření okraje koláče, je vmíchejte do ricottové směsi. Hrozny rozpulte a vyndejte semínka. 
Koláč potřete částí ricotty a na ni rozložte jednotlivé hrozny, které pokryjete další vrstvou ricottové směsi. Okraje koláče pomažte rozšlehaným vejcem. Koláč pečeme při 200 stupních dalších 40-45 minut, dokud okraje spolu s ricottou nezezlátnou. 
Koláč nechte vychladnout, ozdobte čerstvými hrozny a tymiánem. Ideální je si ho připravit alespoň 4 hodiny předem.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

neděle 6. října 2013

Gratin dauphinois - Gratinované brambory z Dauphiné



Jednoduché a krásné podzimní jídlo, nebo spíše příloha. Recept pochází z francouzského horského regionu Dauphiné. Snažila jsem se najít nějaký opravdu původní recept, jak na ně, to se mi nepovedlo, protože informace z různých zdrojů (i z poměrně důvěryhodných zdrojů) se poměrně hodně lišily. Proto jsem se přiklonila k této nejjednodušší a nejčistší verzi.Tak aby ty skvělé nové brambory ze zahrady vynikly, co nejlépe. Pekla jsme je v klasické rozevírací formě na dort A servírovala jako krásný bramborový dort. Formu nezapomeňte obalit zvenku alobalem, v případě, že netěsní dokonale, by se Vám mohlo stát, že v průběhu pečení šlehačka vyteče na dno trouby. A co si budeme vyprávět, tyhle formy většinou netěsní úplně dokonale.
Připravte si:
kilogram dobrých brambor
50 g másla
250 ml smetany ke šlehání
sůl a čerstvě mletý pepř

Troubu si předehřejeme na 180 stupňů. Formu vymažeme trochou másla, zvenku ji dobře (zejména její hranu) obalíme alobalem. 
Brambory si očistíme a nakrájíme na co nejjemnější plátky - dobře to jde škrabkou na brambory(překvapivě:o), nebo třeba pomocí mandolíny, ale ostrým nožem to zvládnete také. Brambory začneme skládat do formy, každou vrstvu posolíme a lehce popepříme.V momentě, kdy už jsme zpracovali všechny brambory, přelijeme je smetanou a na povrch brambor naskládáme kousky másla.
Pečeme zhruba 45 - 55 minut, tak aby brambory byly na povrchu krásně křupavé a uvnitř úplně měkké.

Obměny receptu:
  • 2 stroužky česneku si nasekejte nadrobno a přidávejte ho mezi jednotlivé vrstvy brambor
  • povrch brambor zasypejte nějakým výrazným sýrem třeba Comté nebo Gruyére
  • ke smetaně přidejte trochu nastrouhaného muškátového oříšku
  • 50 ml smetany nahraďte bílým vínem, nebo vývarem
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Dýňové risotto



Dýním se u mně na zahradě daří a tak je jasné, že dýňové risotto je jedním ze stálic mojí podzimní kuchyně. Musím se přiznat, že si výrobu risotta nijak nekomplikuji a při malých obměnách používám stále stejný recept skládající se z kulatozrnné rýže, sklenky vína, horkého vývaru, příslušné zeleniny/bylinek, másla a dobrého sýra. U dýňového risotta to není jinak.

Na dvě porce dýňového risotta si připravte následující:
1 cibuli - nakrájenou nadrobné kostičky
půlku dýně - nakrájenou na cca 2 cm kostky
120 g arborio rýže
litr zeleninového vývaru
sklenku dobrého vína
trochu čerstvé dobromysli
olivový olej 
lžíce másla
4 lžíce parmazánu
pepř a sůl
  
Cibuli spolu s dýní krátce orestujeme na troše olivového oleje. Přidáme rýži a zalijeme sklenkou vína, kterou za průběžného míchání necháme odpařit. Pak postupně přidáváme jednu sběračku vývaru, necháme odpařit a poté přidáme až další, dokud rýže není hotova. Risotto odstavíme z plotny, přidáme máslo, parmazán, sůl a pepř a zamícháme. Přikryjeme pokličkou a necháme ještě tři minuty odpočinout. 
Podáváme s sypané parmazánem a čerstvou dobromyslí.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

sobota 5. října 2013

Šťastný banánový chléb




Někdy úplně moc nerozumím tomu, proč jsou nejlevnější vždy ty nejlepší banány. Tím nejlepším myslím takové už lehce přezrálé sladké banány, které už jsou vyčleněny v regále sleva. Kdežto jejich zelení, nezralí bráchové si lebedí na čestném a prominetním místě za plnou nákupní cenu. Nemělo by to být náhodou naopak?
Nezralé banány jsou složeny převážně ze škrobu, který se právě až zráním přeměňuje na jednoduché cukry. Tento škrob nedokáže lidské tělo dobře strávit. 
V banánech naleznete velké množství draslíku, hořčíku, železa a vitamíny skupiny B - zejména B6. Banány obsahují i malé množství tryptofanu, které naše tělo zpracovává na serotonin, který navozuje pocit spokojenosti a štěstí.  Proto šťastný banánový chléb.
Výchozí recept, který jsem si přizpůsobila jsem našla na webu BBC Good Food.

250g celozrnné špaldové mouky
1 a 1/2 lžičky prášku do pečiva
1 lžička jedlé sody
špetka soli

4 přezrálé banány
130g jablečného pyré
120g  měkkého másla
100 g agáve sirupu
1 vejce
1 lžička vanilkového extraktu
hrst madlí, či jiných ořechů dle vaší chuti

Troubu předehřejme na 180 stupňů. Formu na chléb vyložíme papírem na pečení. Mouku smícháme s práškem do pečiva, jedlou sodou a špetkou soli. Banány rozmačkáme na jemnou kaši a smícháme s vejcem, vanilkovým extraktem, jablečným pyré, agáve sirupem a máslem. Do banánové směsi přimícháme mouku a ořechy.

Pečeme cca 1 hodinu a 10 minut. Tak aby špejle, kterou zapíchneme do těsta, byla po jejím vytažení suchá. Už zhruba od 40 minut v troubě povrch vypadá upečeně, ale je třeba dodržet celou dobu pečení, tak aby se chléb propekl dostatečně i uvnitř. 
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

středa 2. října 2013

Zahrada v říjnu


Pár fotek ze zahrady v říjnu.

Hokkaido
Jablka

Zimní jablka

Poslední zbytky malin

Ostropestřec mariánský

Bude šípková marmeláda

Divoká rajčata

Brambory pěstované v posekané trávě.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 1. října 2013

Risotto s červenou řepou, kozím sýrem a mateřídouškou



Risotto s červenou řepou, není nic červenějšího. Rychlé, skvělé a jednoduché. Kozí sýr nevynechávejte, bez něj to prostě není ono. A navíc toho sýra stačí opravdu malý kousek na každou porci, klidně použijte nějaký čerstvý kozí sýr. Není třeba hned začít shánět caprino (sýr typu pecorino, ale z kozího mléka). Mateřídoušku naopak bez rozpaků nahraďte čerstvým tymiánem. Vařila jsem od oka a nevážila přesně použité suroviny (zejména rýži/vývar), tak při vaření použijte klasický selský rozum:o).
Na dvě porce si připravte:
2 lžíce másla
1 lžíce olivového oleje
1 střední cibuli nakrájenou nadrobno
1 střední pevnou řepu nakrájenou na drobné kostičky
2-3 hrstky kulatozrnné rýže (používám arborio)
cca 300 - 500 ml zeleninového vývaru
50g kozího sýra
několik snítek čerstvé mateřídoušky

Olej rozehřejeme v hlubokém hrnci a na něm několik minut opékáme řepu a cibuli. Mezitím přivedeme k varu zeleninový vývar. Kzelenině přidáme rýži a zalijeme sběračkou zeleninového vývaru a za průběžného míchání necháme absorbovat. Přidáváme vždy menší množství vývaru, dokud rýže není uvařená na skus (cca 20-25 minut), rýže by měla veškerou tekutinu absorbovat. Do rýže přidáme máslo, čerstvě mletý pepř a sůl dle chuti, dobře promícháme, risotto přikryjeme pokličkou a necháme tři minuty odpočinout. Podáváme s měkkým kozím sýrem a čerstvou mateřídouškou.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog