-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

středa 31. července 2013

Co kvete v červenci?


Topolovka

Brutnák lékařský

Divizna

Záhon - vysoké trvalky

Echinacea

Echinacea

Echinacea

Lichoře#išnice

Měsíček lékařský, v popúředí bob zahradní

Miniaturní růže Coco

Monarda neboli zavinutka

Ostropestřec mariánský

Plamének

Stračka

Svazenka

Zvonek

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 30. července 2013

Florianus






Nejkrásnější zahradnictví v Jindřichově Hradci.  Florianus najdete v bývalých klášterních zahradách. Najdete zde velký výběr nejrůznějších trvalek, bylinek, stromků a keřů. Celý sortiment naleznete na webu www.florianus.cz. Vámi vybrané rostliny Vám zašlou i poštou. Webové stránky jsou rozděleny podle typu rostlin a dále podle stanovišť – ideálně si můžete naplánovat osazení jednotlivých záhonů. Ráda bych upozornila na to, že veškeré mnou nakoupené rostliny měly vždy naprosto skvělou kondici – velké množství kořenů a byly pěkně rozrostlé. Dokonce musím konstatovat, že do této chvíle mi ani žádná z koupených rostlin nezemřela přirozenou smrtí, tam nepočítám tu jednu, co mi vyhrabali psi.  Naopak rostliny se skvěle rozrůstají a já se na nich učím zahradnické trpělivosti, zasazovat je skutečně dál od sebe, tak aby pak měly v následujících letech dostatek místa. Velice jsem spokojena i s informovaností personálu, pokud neví, řekne, že neví a nevaří z vody. Ale musím konstatovat, že často umí poradit fundovaně a hlavně ji doprovází stálý úsměv, což mi potěší duši zejména v porovnání se zamračnými obličeji pracovníků třeba  ze zahradnického oddělení v Baumaxu.
Za zmínku stojí i oba dva majitelé Ing. Martin Charvát a Ing. Radovan Hájek. Oba dva jsou dokonalou studnicí informací, ať už nevíte, co kam zasadit, jak uspořádat květiny na zahradě, či vám stromek požírá blíže neidentifikovatelná housenka. Oba pánové jsou také činní v nejrůznějších organizacích, ať  už ve Spolku českých perenářů (perena =trvalka), tak v projektu Přírodní zahrady (Ing. Charvát je předsedou tohoto občanského sdružení).
Při návštěvě Jindřichova Hradce doporučuji k návštěvě toto zahradnictví stejně jako Jindřichohradecké muzeum s největším mechanickým betlémem na světě, areál minoritského kláštera, místní hrad a zámek tyčící se nad Malým Vajgarem a nebo třeba Národní muzeum fotografie.
Pár inspirativních fotek ze zahradnictví:















Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Máslové sušenky s parmazánem, rozmarýnem a černými olivami




Těsto na tyto sušenky mi hodně připomíná křehké těsto na slané koláče. Díky máslu se sušenky jen rozplývají na jazyku! A trojkombinace – parmazán, olivy a rozmarýn je také bezkonkurenční. Z níže uvedeného množství vznikne cca vetší miska plná sušenek, jak dlouho lze sušenky skladovat nemám vyzkoušeno – mizí rychle:o).
150 g másla
200 g hladké mouky
75 g parmazánu
15 oliv – nasekaných na kousky
snítku čerstvého rozmarýnu – nasekaný nadrobno
černý pepř
Troubu předehřejte na 180 stupňů. Plech si vyložte papírem na pečení. Máslo nasekejte na kousky a přidejte všechny ostatní suroviny. Těsto promíchejte a pomocí rukou z něj uhněťte kouli. Snažte se těsto zpracovat, co nejrychleji, aby se zbytečně „nepřehnětlo“ (stejně jako křehké těsto, by mělo toto stále obsahovat malé vločky másla). Těsto zabalíme do fólie a necháme odpočinout půl hodiny v lednici. Poté těsto rozválíme – na cca 3-5 mm tloušťky a nožem rozkrájíte na jednotlivé sušenky (méně ozdobná punk verze), a nebo použijte formičku a vykrájejte libovolné tvary (zdobná posh verze).
Sušenky přeneseme na plech a nemusíte mezi nimi nechávat velké mezery, sušenky se nijak neroztečou. Pečeme v předehřáté troubě dozlatova cca 10-15 minut.
Sušenky po vyndání plechu necháme lehce zchladnout a až poté přeneseme na mřížku k úplnému zchladnutí.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 16. července 2013

Gazpacho



Polévka gazpacho. Nejhezčí večer mého života. Pozvali mě ke kapitánovu stolu. A to jsem byl v podniku pouhých čtrnáct let. Šest důstojníků a já! Říkali mi „Arnolde“. Jako první chod byla polévka gazpacho. Nevěděl jsem, že se polévka gazpacho podává studená. Dal jsem si zavolat kuchaře a řekl jsem mu, aby ji odnesl a přinesl teplou. Udělal to! Výraz v jejich tvářích mě pronásleduje dodnes!! A já myslel, že se smějou kuchaři, ale celou tu dobu se smáli mně, zatímco jsem jedl svou vařící polévku gazpacho! A pak už jsem nikdy nejedl u kapitánova stolu. To byl konec mé kariéry. (Arnold J. Rimmer, posádka Červeného trpaslíka)
Někomu může polévka gazpacho změnit celou kariéru, minimálně ovšem garantuji, že se stane stálicí vašeho letního stolu. Nejdůležitější je vybrat, co nejlepší a nejzralejší zeleninu. Často se k polévce podává i příloha, mne chutnají nejvíce vejce v kombinaci s černými olivami a bílou bagetou. A teď už recept:
 Na 4 porce polévky si připravte:
6 středních opravdu dobrých a zralých rajčat
1 žlutá paprika
1 střední cibule
3 stroužky česneku
1 celá okurka – oloupaná a zbavená semen
1 lžíce olivového oleje
Sůl dle chuti
1-2 lžíce vinného octa
Na přílohu k podávání:
vejce uvařená natvrdo, nakrájená na kousky
černé olivy nakrájené na kostičky
čerstvé avokádo nakrájené na kousky
pečivo dle vaší chuti (eventuálně chlebové krutonky opečené na olivovém oleji)
 Zeleninu omyjeme, rozkrájíme na větší kusy a rozmixujeme na hladký krém. Celou polévku můžeme ještě propasírovat, tak aby byla opravdu hladká. Dochutíme olivovým olejem, solí a vinným octem. Polévku necháme zchladnout v ledničce.
Na tuto skvělou andaluskou polévku existuje mnoho receptů s různými poměry surovin. neváhejte tedy experimentovat.


Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

čtvrtek 11. července 2013

Profiteroles s levandulí a bílou čokoládou



Profiteroles jsou kuličky z odpalovaného těsta, plněné krémem či šlehačkou a podávané se sladkým krémem (omáčkou). Často naleznete profiteroles plněné nasladko, s čokoládou, šlehačkou či zmrzlinou. Francouzský dezert croquembouches spočívá v sestavení "věže" či "kopce" z jednotlivých kuliček naplněných šlehačkou, které jsou spojené a polité karamelem. Nemusíte se bát jakýkoliv experimentů a naplnit, naslano - se sýrem, zeleninou...

Na 6 porcí budete potřebovat:
60 g másla
75 g hladké mouky
špetka soli
2 vejce
400 ml smetany ke šlehání - vysokoprocentní 
200 g bílé čokolády
25 g moučkového cukru
4 lžíce květů levandule 

Troubu předehřejeme na 200(horkovzdušná)/220 (elektrická) stupňů. Odpalované těsto připravíme tak, že přivedeme k varu 150 ml vody a máslo. Když se směs rozpustí, sundáme hrnec z plamene a vařečkou vmícháme mouku a sůl, vznikne nám koule poměrné tuhého těsta, kterou necháme chvilku odpočinout a lehce zchladnout. 
Poté do těsta po jednom zašleháme obě vejce. Těsto je poté více krémové a lesklé.
Cukrářským sáčkem nastříkáme na plech vyložený pečícím papírem cca 18 kusů - kuliček o velikosti vlašského ořechu. Dáme do trouby a pečeme cca 10 minut, poté snížíme  na 170 (horkovzdušná)/190 (elektrická) a pečeme dalších 20 minut, dokud nejsou jednotlivé kuličky nafouklé a krášně zlaté.
Důležité je během pečení neotevírat troubu, aby z kuliček nebyly placky. Po upečení do každou z nich propíchneme, aby se mohl horký vzduch dostat ven a necháme na mřížce vychladnout.

Mezitím si připravíme omáčku z 200g bílé čokolády a 200g smetany, které společné rozpustíme a necháme zase zchladnout.

Levanduli rozdrtíme v hmoždíři spolu s cukrem, tento voňavý levandulový cukr vyšleháme se zbytkem smetany a uložíme do ledničky.

Každou kuličku pomocí cukrářského sáčku naplníme levandulovou šlehačkou a na talíři přelijeme omáčkou z bílé čokolády a dozdobíme jedlými květy, sesbírala jsem květy brutnáku. 
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pondělí 8. července 2013

Rybízový koláč se sněhem



Sezóna jahod v mé zahradě skončila a začala další sezóna taková o něco více pikatní a kyselejší - rybízová. Zraje rybíz červený, bílý i černý. Recept na rychlý rybízový koláč. Recept je převzat a upraven z blogu Laskominy od Mariny.

Na koláč budete potřebovat:

3 vejce

50 g másla
100 g hnědého třinového cukru


200 g moučkového cukru

250 g polohrubé mouky
lžičku vanilkového extraktu
2 lžičky prášku do pečiva
5 lžic mléka
3 lžíce horké vody (nesmí být vařící)
1 kg červeného rybízu zbaveného stopek


Troubu rozehřejeme na 200 stupňů, máslo necháme rozpustit a mouku prosijeme s práškem do pečiva. Vejce rozklepneme a oddělíme žloutky od bílků.
Nejdříve vyšleháme do pěny žloutky s horkou vodou, postupně zašleháme 100 g cukru, vanilkový extrakt a mouku s práškem do pečiva. S těstem pracujeme opatrně, aby zůstalo krásně nadýchané.
Těsto rozetřeme do formy na koláč. Pečeme v předehřáté formě cca 15 minut.

Mezitím si vyšleháme bílky se solí a po troškách do nich zašleháme moučkový cukr. Do sněhu lehce vmícháme rybíz. Sníh s rybízem naneseme na předpečené těsto, teplotu trouby snížíme na 150 stupňů a pečeme dalších cca 20 minut. 

Jaký je váš nejoblíbenější recept na rybízový koláč? 
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 2. července 2013

Ranní smoothie (jahoda, chia, arašídové máslo, sojové mléko)



Rychlá a moc dobrá snídaně. Smoothie je nápoj se specifickou konzistencí, takový hustější mléčný coctail, který vznikne rozmixováním všech ingrediencí.
Základem smoothie je ovoce (mražené či čerstvé), dále mléko (ať už od krávy, nebo ze soji, či z ořechů). Dle sladkosti ovoce se doslazuje, přidávají se ořechy, různá rostliná másla (arašídové, mandlové...),čokoláda či různá semínka.
Tady je recpt na mé oblíbené (2 porce):
7 jahod
3 dl sojového mléka
2 lžíce arašídového másla
1 lžíce lněného semínka
1 lžíce chia semínek

Postup je jednoduchý - ponorným mixérem vše rozmixujeme, přelijeme do sklenic a s úsměvem po ránu popíjíme až do dna.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog