-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Blog Archive

Facebook

středa 29. května 2013

Pralinky z červené řepy plněné sýrem



Nedávno jsem v Lidových novinách našla rozhovor s šéfkuchařem Ondřejem Jíňou. Popravdě hovor jsem pročetla jen zběžně, nejvíc mne zaujal recept, o kterém tvrdil, že na něj sbalil svou současnou manželku. Dneska jsem vyzkoušela k večeři a já se mu ani nedivím. Na tuhle pralinku by mě zbalil asi taky:o). Originál receptu najdete zde. Tak jak jsme připravoval pralinky já, není moc původní, spíše jsem to dělala abych zjistila, zda vůbec mi ta řepná pralinka bude držet pohromadě. Protože v našem malém městě měkký kozí sýr nebyl dnes k sehnání byla jsem donucena ho nahradit lučinou. Takže můj recept je trochu pro polnější podmínky a trochu alá Babica. Ale i přesto jsou tyto pralinky naprosto skvělé! Apokud budete mít kozí sýr, pak už se bude jednat nejspíše o božskou manu.
Recept je rozdělen do několika fází - příprava řepy, dvoudenní marinování a poté sestavení pralinky.

Na dvě porce si připravte:
2 červené řepy - oprané, oloupané
100 ml oleje
2 lžíce medu
několik snítek čerstvého tymiánu
snítku čerstvého estragonu
2 lžíce balsamica
200 g lučiny
sůl


Červenou řepu nakrájíme na co nejtenčí plátky, které naložíme na dva dny do směsi oleje, balsamica, medu a tymiánu. Za ty dva dny krásně změknou. Lučinu smícháme s trouchou soli a nasekaným estragonem. Na potravinářskou folii naskládáme kruh z řepy - asi 15 cm a do středu dáme porci sýra. 


 

Zabalíme a pomocí folie pevně utáhneme. necháme cca hodinku či dvě uležet. 


Pralinka byla skvělá s čerstvým pečivem a salátem. Zbytek marinády jsem použila jako zálivku na salát. 

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Pomázánka z hrášku a máty



Rychlá a jednoduchá pomazánka ze dvou na první pohled nesourodých surovin. Přidat mátu do hráškové polévky jsem zkusila už několikrát, krásně doplňuje chuť sladkého hrášku. Hrášek je výborným zdrojem bílkovin, fosforu, hořčíku a draslíku.


Na pomazánku je potřeba:
500 g hrášku
velká hrst máty - raději více než méně
sůl
pepř

Hrášek povaříme dvě minuty ve vroucí vodě, necháme lehce vychladnout a rozmačkáme buď vidličkou, nebo tyčovým mixérem. Menší část necháme v celku. Přidáme nadrobno nasekanou čerstvou mátu, dosolíme a dopepříme. Pomazánka je skvělá s pečivem, nebo ji můžeme použít jako přílohu - podobně jako hummus.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pondělí 27. května 2013

Libeček lékařský



Libeček lékařský je monumentální rostlina, v zahradě dokáže dorůst až dvou metrů. U mně na zahradě je takový malý ani ne poloviční. Tak uvidíme, jak se mu bude dařit. Doporučuje se ostřihávat jeho květenství, jehož tvorba rostlinu oslabuje.

Když slyším libeček, vybaví se mi chuť maggi. Libeček je skvělý do vývaru, jeho chuť je ale silná, proto si dávejte pozor, ať to s ním nepřeženete a nepřebije chuť celého jídla.
Sama používám libeček jen vyjímečně.

Máte někdo nějaký tip?

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Nejjednodušší a nejlepší pečené brambory



Brambory nejsou mým osobním favoritem, nevím proč, moje tělo je nevyhledává, spíše naopak. Při hlubším studiu jsme zjistila že, brambory obsahují toxické glykoalkaloidy, především pak solanin. Při teplotách nad 170 °C se tyto látky částečně rozkládají.
Pokud jde o hlízy, nejvyšší koncentrace alkaloidů je pod slupkou a zvyšuje se pokud jsou brambory na světle. Brambory na světle rovněž zelenají, obsah alkaloidů však nemusí s barvou přímo korelovat. Vyšší obsah alkaloidů lze nalézt v okolí oček (pupeny na hlíze) a v blízkosti poranění hlízy. Při předávkování může dojít i ke smrtelné otravě, nicméně otravy bramborami jsou vzácné. Pokud k nim dojde, jedná se zpravidla o případ, kdy dítě snědlo větší množství plodů (nikoliv hlíz), ovšem vzhledem k jejich nechutnosti a nevelkému počtu jde o velmi nepravděpodobnou událost. Obsah alkaloidů je jedna z vlastností, která se sleduje během šlechtění.
Šlechtitelé se snaží nepřekročit koncentraci solaninu 0,2 mg/g. Nicméně i u moderních odrůd s koncentrací solaninu pod 0,2 mg/g může po osvětlení dojít ke zvýšení až nad 1 mg/g solaninu. Při běžně udávané nebezpečné dávce 200 mg solaninu to znamená, že dospělý člověk může pozřít tuto zdraví nebezpečnou dávku v jedné větší zelené bramboře či v cca 1 kg zdravých brambor. (zdroj wikipedie)
Zajímavý článek jsme našla i zde.
Makrobiotika brambory stejně jako ostatní lilkovité nedoporučuje. 
Všeobecně dávám přednost jiné zelenině - dýni, mrkvi, pastiňáku, celeru..., které připravuji stejně jako brambory.

A teď už recept na brambory:
libovolné množství brambor
sůl koření dle chuti

Předehřejeme troubu na maximum. Brambory omyjeme, nakrájíme i se slupkou na měsíčky. Naskládáme slupkou dolu na pekáč, osolíme, okořeníme - moje oblíbené koření je majoránka, kmín a sladká parika. Osolíme. Solíme i kořeníme raději více nežli méně. Vložíme do trouby a pečeme cca 30 - 45 minut, dokud se brambory nenafouknou a nezhnědnou. Brambory dávám na papír na pečení, pokud je dáte na plech bez něj, pečte je stejně na sucho, brambory se ani tak nijak výrazně k plechu nepřipečou. 

Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

Ředkvičková pomazánka



V dnešních dnech probíhají na zahradě ředkvičkové žně. Když už nevím kudy kam a hlavně kam s ředkvičkou, propašuju ji do téhle pomazánky. Je to jednoduchá pomazánka, ve které zužitkujete i listy ředkviček.

Na misku pomazánky potřebujete:
svazek ředkviček
1 lučinu
sůl a pepř

Ředkvičky nastrouháme a posolíme, necháme cca 15 minut odpočinout. Ředkvičky krásně pustí šťávu, kterou z nich důkladně vymačkáme. Pokud tento krok přeskočíte, pomazánka bude z ředkvičkové šťávy hodně vodnatá. Lučinu smícháme s nastrouhanými ředkvičkami, nadrobno nakrájenými listy ředkviček, lučinou. Dochutíme solí a pepřem.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

neděle 26. května 2013

Daring bakers challenge: Kokosový princeznin dort



Tento klasický švédský dort - Prinsesstarta -  Princeznin dort v Čechách asi nejvíce proslavila Ikea. Dortík je půl kulatý, plněný vanilkovám krémem, marmeládou, šlehačkou a pokrytý marcipánem.
Vzhledem k tomu, že se blížila jedna květnová oslava narozenin, rozhodla sjem se tento dort použít jako narozeninový. Hodně jsem přemýšlela, jakým způsobem recept lehce obměnit, tak aby chutnal oslavenkyni. A rozhodla jsem se pro bílou barvu, bílou čokoládu a kokosovou příchuť. Těsto jsem udělala dle návodu Koreny. 
Kokos jsem použila ve dvou variantách a to jako kokosovou šlehačku a vyrobila jsem i kokosový marcipán.
Bílou čokoládou jsem ochutila krém použitý v dortu. Docela oříškem pro mne bylo vybrat tu správnou marmeládu, tak aby ladila s kokosem a čokokoládou. Nakonec jsem se rozhodla pro dulce de leche.
Dort jsem pekla ve dvou dnech - v prvním jsem si připravila marcipán a piškot. V druhém náplně a dort jsem sestavila. Třetí den jsme ho snědli.

Těsto:
(dle Koreny)
4 vejce
hrnek cukru
půl hrnku hladké mouky
půl hrnku bramborového škrobu
lžičku prášku do pečiva
špetka soli

Předehřejeme troubu na 180 stupňů. Dno formy vyložíme papírem na pečení a boky vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Vejce vyšleháme s cukrem do pěny. K vaječné směsi přidáme prosátou mouku, prášek do pečiva, škrob a sůl. Opatrně promícháme, snažíme se udržet našlehanou konzistenci. Pečeme 40 minut při 180 stupních.

Marcipán z kokosu

Marcipán z kokosu byla pro mne asi největší výzva. Asi třikrát jsem ho chtěla hodit z okna a dojet do nejbližšího obchodu pro jiný. Jediná věc, která mne odradila, byla ta, že bych musela jet na kole, na kterém nemám zámek a určitě by mi ho hned ukradli a já bych pak šla dalších šest kilometrů domů pěšky. Marcipán byl drobivý a nechtěl se nechat vyválet bez praskání a trhání. Přidala jsem bílek, moučkový cukr, citronovou šťávu, zkoušela jsem různé poměry surovin a pořád jen namísto marcipánu něco jako bounty tyčinka, která sice držela tvar, ale každý pokus na vyválení menší než půl centimetru, odpověděla nesouhlasně a prostě se rozthla. Vzpomněla jsem si na medové těsto (med a moučkový cukr), které jsme dávali včelám na jaře, které se válelo skvěle a konzistence byla marcipánu dost podobná.Takže z čistého zoufalství jsem přidala do marcipánu ještě lžíci medu a další moučkový cukr. Marcipán i po mých vylepšeních nedržel úplně ideálně, proto pokud ho budete chtít vyzkoušet, počítejte s tím, že ho nelze vyválet úplně do tenka jako ten mandlový.

Recept marcipán
200g strouhaného kokosu
300 g moučkového cukru plus další cukr dle konzistence
2 bílky
2 lžíce citronové šťávy
1 lžíce medu

 Kokos ještě proženeme mixérem na opravdu jemnou kokosovou moučku, čím jemnější, tím lepší. Smícháme s ostatními ingrediencemi. Je-li marcipán moc vlhký, přidáme cukr. Zabalíme do folie a dáme do chladu. Válíme do tenka na cukrem posypaném vále. Poté překlopíme na pružnou podložku a z té zase na dort. Celou dobu přípravy marcipánu odříkáváme modlidby k libovolnému bohu či božstvu.

Krém
Recept na krém jsem použila dle zadání, pouze jsem přidala bílou čokoládu.
4 žloutky
250 ml smetany na šlehání (rozdělíme na půl)
100 g bílé čokolády
2 lžíce kukuřičného škrobu
2 lžíce cukru

V míse prošleháme žloutky s cukrem a škrobem. Přidáme k nim 125 ml smetany a prošleháme. Mezitím si ve vodní lázni rozpustíme čokoládu s druhou polovinou (125 ml) smetany. Přivedeme k varu a ihned stáhneme z ohně. Dvě lžíce horké smetany zašleháme do žloutkové směsi. Tím žloutky ohřejeme a krém se nesrazí. Poté žloutkovou směs nalijeme za stálého míchání ke směsi smetany a čokolády, kterou jsme si vrátili zpět na vodní lázeň. Pečlivě šleháme, dokud směs nezačne tuhnout. Poté přelejeme do misky a na (celý!) povrch krému dáme potravinářskou folii, zabráníme tak vytvoření škraloupu na povrchu. Krém důkladně vychladíme.

Kokosová šlehačka
Kokosová šlehačka drží o dost méně než šlehačka klasická. Proto na dortu nevykouzlé tak hezký bochánek jako v originále, nicméně je moc dobrá! Doporučuji ji vyzkoušet třeba s ovocem jako lehký dezert.


Sestavení dortu
Korpus dortu rozřízneme na 3 části (vertikálně).
Na spodní vrstvu dáme dulce de leche a část krému s bílou čokoládou, následuje další část korpusu, na ní krém a šlehačku, kterou se snažíme vytvořit "kopec". Na ni dáme poslední kus korpusu, lehce pomažeme krémem a na celý dort položíme marcipán. necháme vychladit a podáváme!


Dort vykouším bez experimentů určitě ještě jednou! A možná i víckrát a možná ještě zkusím propracovat tuto verzi, aby byla stejně dobrá, ale hezčí na pohled.




Nikola Mrázová
6 Comments
Share This Post :

Krémová polévka z pečeného česneku



Krémové polévku z pečeného česneku jsem párkrát ochutnala v restauraci, parkrát někde na návštěvě a dnes jsem se odhodlala ji zkusit k obědu. Pečený česnek není v chuti nijak agresivní jako v klasické česnečce. Pečením lehce zesládne, zoříškovatí. Česneku si upečte rovnou více můžete ho pak dát třeba na topinku, jako dip k zelenině, k nějakému dobrému sýru. 
V této polévce pečený česnek doplňují mandle a smetana. Krém je poměrně hutný, tak jak to mám ráda. Doporučuji s opečeným bílým pečivem.

Na čtyři porce:
4 palice česneku
2 cibule
1 větší ciabattu
100 g mandlí - plátky, nebo nahrubo nasekané
250 ml smetany
olivový olej
sůl a pepř

Česnek zhora seřízneme a zakápneme olivovým olejem. zabalíme do alobalu a pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 30 minut. Česnek krásně změkne a půjde lece vyloupat.
Mezitím si na lžíci olivového oleje osmahneme cibulku, na ní přidáme pečený česnek, střídku z ciabatty, mandle a zalijeme cca 500 ml vody, necháme 3 minuty povařit a rozmixujeme dohladka 
ponorným mixerem. Dosolíme a opepříme. Vmícháme smetanu a už nevaříme, aby se nám smetana nesrazila. 





Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Rebarborový krém dle Nigelly



Tak nějak nemůžu přestat chodit kolem rebarbory bez toho, abych si neodlomila pár listů a něco s nimi neuvařila. Začínám být silným rebarborovým závislákem a to její sezona končí, co budu dělat potom až sním pár zbývajících skleniček marmelády? Které ovoce mi nahradí tu skvěle kyselo - sladko - pikantní chuť? Je to u mne rebarborová závislost nebo posedlost? A co na to Jan Tleskač?

Dnes jako dezert jsem vyzkoušela recept dle Nigelly Lawson.
Na šest větších porcí potřebujete:
1 kg rebarbory - omyté, očištěné 
300 g vanilkového cukru
500 ml smetany ke šlehání

Do pekáčku dáme rebarboru nakrájenou asi na deseticentimetrové špalíčky, spolu s cukrem a promícháme. Pečeme hodinu na 150 stupňů. Pečenou rebarboru rozmixujeme ponorným mixérem na jemné pyré. Zbylou šťávu z pekáčku slijeme a pokud je třeba můžeme ještě chvilku povařit, aby nám vznikla hustá omáčka. Mně vznikla už během pečení v troubě.  
Šlehačku ušleháme a smícháme s vychladlým rebarborovým pyré. Promícháme jen tak lehce, aby jsme si mohli vychutnat šlehačku s kousky pyré. Tuto nadýchanou hmotu dáme do skleniček a ozdobíme omáčkou ze dna pekáčku.

Rebarborové krém
Máte hodně rebarbory? Vyzkoušejte třeba mandlový krambl s rebarborou nebo rebarborovou marmeládu se zázvorem.


Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

čtvrtek 16. května 2013

Rebarborová marmeláda se zázvorem



Myslela jsem si, že s odchodem zimy, nepříjemných nachlazení pro mne zázvor skončí, ale tahle marmeláda mne přesvědčila, že zázvor budu kupovat i na jaře a v létě. Tahle marmeláda je prostě dokonalá. Recept na ni jsem nalezla na webu BBC Good food. 
Lépe chutná než vypadá!


Ingredience:

1 kilogram rebarbory očištěné a oloupané
1 kilogram hnědého cukru
40 g pektogelu
šťáva a kůra z jednoho citronu
50 g kandovaného zázvoru
4 cm kus čerstvého zázvoru

Rebarboru nakrájíme na dvoucentimetrové kousky, smícháme s cukrem, pektogelem, citronovou šťávou a kůrou, nadrobno nakrájením kandovaným zázvorem a nastrouhaným čerstvým zázvorem. Necháme dvě hodiny odpočinout, několikrát zamícháme. Po dvou hodinách přivedeme k varu a vaříme cca deset až patnáct minut. Poté vyzkoušíme hustotu marmelády. Kápneme trochu marmelády na talířek, necháme zchladnout a prstem uděláme cestičku v marmeládě, pokud zůstanou okraje pevné, můžeme marmeládu plnit do sklenic. Sklenice zavíčkujeme a postavíme dnem nahoru.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Rebarborová marmeláda s banánem



Rebarbora a banán? Přesně to byla moje reakce na moji kolegyni, když mi dávala recept. Ale zvědavost mne přemohla. Marmelády jsem vytvořila čtyři malé sklenky, chtěla jsem ji nejdříve jen otestovat, ale  teď trochu lituji, že jsem ji rovnou neudělala z kila rebarbory.
Banán se v marmeládě uplně rozplynul a dodal ji ma hustotě, zároveň lehce stáhnul kyselou až agresivní chuť rebarbory.

Recept:
1 kilogram rebarbory - očištěné, oloupané
1 kilogram hnědého cukru 
1 balení petkogelu, nebo jiného želírovacího prostředku na bázi pektinu
4 banány
10 lžic vody

Rebarboru nakrájíme na malé kousky, posypeme cukrem a pektogelem. Zamícháme a necháme chvilku cukr nasáknout šťávou, kterou rebarbora pustila. Přidáme deset lžic vody, zamícháme a přivedeme k varu, přidáme banán a necháme za občasného míchání vařit na mírném ohni asi deset až patnáct minut.
Průběžně sledujeme hustotu marmelády. Když dáme lžíci horké marmelády na talířek, chvíli necháme vychladnout a pak přes marmeládu projedeme prstem, měla by se nám v ní vytvořit cestička s pevnými okraji. Pokud se tak nestane, prodloužíme dobu varu marmelády, dokud nebude dostatečně hustá.
Horkou marmeládu plníme do dobře vymytých a vysušených lahví, které zavíčkujeme a otočíme a postavíme dnem nahoru. Tím by se víčko měl přichytnout a marmeláda by nám měla vydržet. Pokud se tak nestane, marmeládu zkonzumujeme, co nejdříve.

Můj blog můžete sledovat také přes facebook:
nebo na google plus:
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Pesto z dýňových semen a ředkvičkových listů


 Už i u mne na zahradě konečně dorostly ředkvičky. Jen tak je posolit a sníst, čím více pálí, tím je mám raději. Listy chutnají také skvěle, nejsou nijak unylé, tak trochu pikantně pálí na jazyku. U kupovaných ředkviček listy nepoužívám, u těch ze zahrady, ráda přidám listy do salátu, pomazánky a nebo do pesta.
Pesto je skvělé, mám ho snad ještě raději než ředvičky samotné.:o)
Na pesto si připravte:

100 g dýňových semínek
2 stroužky česneku
pořádný svazek ředkvičkových listů
50 g tvrdého sýra typu parmazán, pecorino...
5 lžic olivového oleje
sůl
pepř

Semínka, listy (opláchnuté a osušené), česnek, sýr, olivový olej rozmixujeme na pesto, ochutnáme, dosolíme a dopepříme dle chuti a ještě jednou pořádně zamícháme. Uchováváme v ledničce, vhodné je do skleničky na pesto nalít malou vrstvu olivového oleje - pestu tím prodloužíme trvanlivost. Pesto je vhodné spotřebovat do několika dní. 

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 14. května 2013

Rozmarýna lékařská



Rozmarýn nebo rozmarýna - které ze slov se vám líbí více? Tato keříkovitá trvalka se u nás pěstuje jako přenosná rostlina. Pokud o ni budete dobře pečovat na jaře a poté i na konci léta Vám vykvete nádhernými bledě modrými až fialovými kvítky. Na zimu je vhodné rozmarýn umístit na chladné a světlé místo, kde bez problémů přečká zimu. Pokud si ho budete chtít vypěstovat, doporučuji, spíše než ze semen, vypěstovat ho z řízku nebo koupit již vzrostlou rostlinku. Rozmarýna je typicky středomořská rostlina, dopřejte ji tedy písčitou půdu a plné slunce, tak bude nejvíce spokojena.
Specifická kořeněná chuť a vůně rozmarýny je skvělá k bramborám, dušeným zeleninovým pokrmům a také třeba na dochucení různého slaného pečiva.Rozmarýn je součástí tradiční směsi provensálského koření. Vůně i chuť je velice výrazná, není třeba to s ním přehánět. Stonky rozmarýnu můžete použít namísto špejlí do špízů.

Čaj z rozmarýny podporuje schopnost se soustředit, povzbuzuje imunitní systém, napomáhá trávení a podporuje chuť k jídlu.Jeho konzumace se nedoporučuje se v těhotenství.

Rozmarýnový olej:
(dle Jekky McVicar)
3 velké hrsti rozmarýny
250 ml libovolného oleje
3 lžičky citronové šťávy
Listy omyjeme, nasekáme nadrobno, smícháme s olejme a citronovou šťávou. Po dvou dnech přecedíme olej a dáme do chladna. Spotřebujeme do tří dnů.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Vavřín neboli bobkový list



Vavřín je středomořský stálezelený strom. U nás se pěstuje jako přenosná rostlina v květináči. Je třeba ho přenést do tepla jakmile noční teploty klesnou pod nulu. Vavřínové listy patří mezi tradiční koření, používá se k ochucení dlouho dušených pokrmů. Listy se používají čerstvé i sušené, na sušení se dají sbírat celý rok. Do pokrmů se přidávají na začátku vaření a vaří se s jídlem a vyndavá se až před podáváním.
Bobkový list přidaný do pokrmu napomáhá zažívání. Tradičně se přidává do bouquet garni.

Bílá čokoládová pěna s vavřínem
(dle Nigela Slatera)
6-8 porcí
100 ml mléka
3 vavřínové listy
8 tobolek kardamonu - semena vyndáme a nadrtíme nahrubo
250 g bílé čokolády
200 ml smetany ke šlehání
3 bílky 
kakao na poprášení 

Mléko spolu s kardamonem a bobkovými listy ohřejeme těsně nad bod varu a odstavíme z ohně. Čokoládu nad párou rozehřejeme. Ušleháme šlehačku. Z bílků ušleháme pevný sníh. Mléko přecedíme, koření vyhodíme. Smícháme mléko s bílou čokoládou. A po lžičkách směs vmícháme do sněhu. nakonec ke směsi opatrně vmícháme i šlehačku. Pěnu rozdělíme do misek a necháme vychladit. Dozdobíme kakaem.

Vavřínová sůl 
(dle Jekka Mc Vicar)
6 vavřínových listů nastříháme na třetiny a utlušeme se 250 g soli v hmoždíři. Přesypeme do sklenice a vzduchotěsně uzavřeme. Vydrží tři měsíce.




Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pondělí 13. května 2013

Čokoládové sušenky plněné dulce de leche


Recept jsem převzala z blogu call-me-cupcake.blogspot.com. Blog je skvělý a tento recept také. Těsto doporučuji i bez náplně. A rovnou pečte z dvojité dávky. Dulce de leche je název pro zkaramelizované zahuštěné mléko, které pomalým vařením dosáhne naprosto skvělé konzistence. Několik historek z mého okolí o tom, jak při vaření plechovky salka v horké vodě, došlo k výbuchu, mne od výroby odradilo a kupuji ho již zkaramelizované v plechovce. 
Sušenky jsem připravovala velké asi jako dlaň, těch jsem udělala z těsta šest.

55 g másla
25 g kakaa
50 g čokolády
150 g hnědého cukru
1 vejce
130 g hladké mouky
1/4 lžičky jedlé sody
sůl
1/3 dulce de leche

Máslo, čokoládu, cukr a kakao rozpustíme ve vodní lázni, mícháme tak, aby se všechny složky propojily. Necháme lehce zchladnout a do směsi vešleháme vejce. Dále přidáme mouku, do které jsme vmíchali sůl a jedlou sodu. vypracujeme tvárné těsto, které dáme na půl hodiny ztuhnout do mrazáku. Předehřejeme troubu na 180 stupňů. Ze zchlazeného těsta uděláme malé bochánky. Do každého z nich uděláme prohlubeň, kterou vyplníme dulce de leche. Kouskem těsta zase otvor zalepíme. Pečeme dle velikosti 8 - 12 minut. Necháme zchladnout.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Slaný koláč s pórkem, rajčaty a ricottou



Rychlá varianta večeře. Obzvlášť pokud se doplní ještě nějakým dobrým salátem. 

Na koláč si připravíme:
1 balení listového těsta - cca 300 g

pórek - omytý, nakrájený na nudličky
cherry rajčátka - cca 15 ks, omytá, nakrájená na poloviny
velký svazek dobromysli - nahrubo nakrájenou
hrst mangoldu - omytého a nakrájeného na nudličky

kelímek ricotty - 250 g
1 vejce
pepř a sůl
50 g libovolného tvrdého sýra

Listové těsto rozválíme do tvaru obdélníku, jeho strany vždy přeložíme směrem dovnitř a tak vytvoříme  asi 2 cm okraje, dno koláče propícháme vidličkou a dáme péci do předehřáté trouby na cca 20 minut. Smícháme ricottu, vejce, sůl a pepř spolu s dobromyslí. Pórek s mangoldem na oleji orestujeme.
Na předpečený koláč naneseme ricottovou směs, poté pórek s mangoldem, na něj rajčata, zasypeme sýrem. Vrátíme zpět do trouby a dopečeme do zlatova - cca 15 minut. 



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pátek 10. května 2013

Fotky spodní zahrada


Spodní zahrada

Květ jabloně

Rozkvétající se šeřík
Svída japonská - listy
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Kvetoucí dvorek na začátku května


Na počátku toho všeho bylo pár tújí, moře kopřiv a hodně vrb. Takový divný stromovo-keřovo zarostlý dvorek. Vrby, které, co 14 dní zarostly cestu tak, že by se dovnitř měl člověk prosekávat mačetou, kopřivy, mega túje a rododendron, co ani nekvetl. To celé korunovali dvě koštata - efedry neboli chvojníky. Vrby si odvezla kamarádka, tújí jsem zatopila a kopřivy spolu s bršlicí stále ještě sem tam vyrazí, ale snažím se je neustále plít. Roundoup na zahradě nepoužívám, i když by to bylo asi nejrychlejší řešení. Celý dvůr je od severu krytý vysokou zdí a sváží se mírně k jihu. Na severu je vybudovaná terasa se dvěma trojuhelníkovými záhony. 
Současný stav:



Kuklík šarlatový
Tařice(?)
Efedra
Kakost
Plamenka
Plamenka
Kvetoucí rododendron, žluté tulipány, růžová bergénie, v pozadí brslen se zlato-zelenými listy.

Plán:
Ráda bych vysadila ještě vinnou révu. A doplnila záhony trvalkami. Chci také pořádné pivoňky. Co by jste na dvoře změnili vy?
Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

Pampeliško-kopřivový sirup s meduňkou



Kdyby prý lidé věděli, jak mocné mají tyto dvě byliny účinky, prý by je už všechny zkonzumovali a oba dva druhy by byly vysbírány do posledního kousku. Něco málo o účincích obou rostlin najdete v příspěvku kopřivovo-pampeliškový čaj. Obě dvě rostliny se používají mnoha způsoby a doporučují se na různé neduhy a nemoci. Více naleznete třeba na webu dedekkorenar.cz, nebo v odborné literatuře - doporučuji herbáře Janči a Zentricha. 
Tento recept je kombinací několika návodů a postupů. Sirup mi přijde stále poměrně sladký s jemnou chutí bylinek. Ideální třeba na doslazení studeného čaje v létě, nebo jako přísada do limonád.

Na 1,5 vody potřebujeme (cca 1,3 litru sirupu):

velkou hrst kopřiv 
velkou hrst meduňky
200 květů pampelišek
1,3 kg cukru
3 citrony

Pampelišky sbíráme před polednem. Všechny byliny krátce opláchneme studenou vodou, tím odstraníme případné broučky. V hrnci přivedeme k varu, vypneme sporák a do hrnce nasypeme pampelišky, kopřivy, meduňku, omyté a nakrájené citrony. Necháme 24 hodin odležet. Poté směs přecedíme (přes jemný cedník nebo plátno). Tekutinu smícháme s cukrem a přivedeme k varu. 
Svaříme cca 5 minut. Ještě horké plníme do sklenic.



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

středa 8. května 2013

Pampeliško-kopřivový čaj


Pampelišky mám na zahradě asi miliony. Včely je milují, ne už tak sousedé s udržovanými trávníky:o). Pampeliška neboli smetánka lékařská je skvěle využitelná rostlina. Z mladých listů uděláte salát či čaj. Z květů sirup nebo med. Z kořene se dříve Pampeliška podporuje trávení, čištění jater, žlučníku a zlučovodů. Bývá součástí čajových směsí k detoxikaci organismu.
Kopřiva je neméně zdravý prospěšná. Čaj z kopřiv se doporučuje při jarních očistných kúrách, je močopudný a působí stimulačně.
Pampeliška a kopřivy = ideální dvojka     

Recept:
2 díly kopřiv v mém případě cca 6 vrchních částí kopřiv
1 díl mladých pampeliškových listů
půl litru vody

Vodu přivedeme k varu a v konvici přelejeme byliny. Necháme louhovat asi 20 minut. Poté slejeme. Čaj pijeme ještě teplý.
Tento čaj by se stejně jako jiné bylinné čaje měl popíjet s mírou. 

Doporučuji maximálně dva šálky denně.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pondělí 6. května 2013

Rajčatovo-lilková omáčka





Často si připravuji večeři a oběd na další den v jednom. Abych nejedla pořád to jedno stejné jídlo, snažím se udělat dvě tak trochu podobná. Následující dvě jídla spojuje jedna omáčka a to rajčatovo -lilková.

Lilek neboli baklažán je jedna z mých nejoblíbenějších zelenin, i když botanicky by se měl řadit spíše k ovoci. Lilek by se měl konzumovat pouze tepelně upravený, syrový obsahuje jedovatý solanin. Lilek neloupeme, pouze jeho slupku opláchneme, nakrájíme na kolečka - asi 1 cm silná. Tyto kolečka posolíme dobře z obou stran a naskládáme do misky / cedníku asi na 15 minut, aby se vypotil. Poté osušíme kuchyňskou papírovou utěrkou. Díky tomuto vypocení lilek změkne a ztratí hořkost.


Do práce s těstovinami, k večeři s quinoou a pohankou.
Recept na rajčatovo-lilkovou omáčku:
1 lilek - již připravený dle návodu výše, nakrájený na větší kostky
1 nadrobno nakrájená cibule
2 šálky krájených rajčat
2 stroužky česneku nadrobno nakrájené
olivový olej
římský kmín
oregano

Cibuli osmahneme na olivovém oleji, přidáme lilek a cca 5 minut opékáme. Přidáme římský kmín, rajčata a česnek, směs necháme podusit asi 10 minut.  Dosolíme, dopepříme a okořeníme oreganem.

Podáváme s těstovinami, nebo třeba s kuskusem, pohankou, bulgurem, quinoou....nebo čímkoliv, co nás napadne:o). 






Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

neděle 5. května 2013

Andělika lékařská




Botanický název rostliny je odvozen od latinského výrazu archanděl. Jedná se o víceletou rostlinu. V prvním roce vytváří přízemní růžice, do výšky kvete a vytváří semena až v roce následujícím. Má nazelenalé bílé květy a voní výrazně po anýzu. Oproti bolehlavu má andělika kulaté okolíky a na stoncích nemá purpurové skvrny. Důležitým rozpoznávacím znakem je vůně, po rozemnutí bolehlavu neucítíte anýz, ale poměrně odpornou vůni. Andělika se zejména v severských zemích využívala jako zelenina. Mladé výhonky se blanšírovali a přidávali do polévek a dušených pokrmů. Tradičně se používá k ochucování řady alkoholických nápojů - vermutu, absinthu, likérů...
Anděliku je vhodné používat jen velmi v malém množství, její silná silice dokáže přehlušit chuť celého jídla. Sklízí a používají se všechny části rostliny.
Dle wikipedie se andělika využívá zejména v oblasti problémů s trávením: tlumí nadýmání, při hnilobné i kvasné dispepsii, při nechutenství, zahlenění dýchacích cest a při žaludeční neuróze. Díky těmto vlastnostem bývá součástí žaludečních likérů z kořenů anděliky, chartreuse a benediktýnka. Působí také jako expektorans. Zevně jako antirevmatikum. Vnitřně v odvarupůsobí na nervovou soustavu, dále jako stomachikum a karminativum a má protikřečový účinek. Při zánětu ústní dutiny se užívá jako kloktadlo. Při hysterii a lehce zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele.
Listy anděliky dokážou snížit kyselost ovoce, přidávají se tedy krátce k ovoci (rebarboře, angreštu) při přípravě marmelád.

 U britské bylinkářky Jekky McVicar jsem nalezla tyto tři recepty:

Angreštový kompost s andělikou (6-8 porcí)
900 g angreštu - očištěného a bez bubáčků
225 g anděliky svázaných do kytičky
šťáva a kůra z jednoho pomeranče
150 ml vody
50 g cukru

Vše vložíme do hrnce, přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme, dokud angrešt nezměkne. Ihned vyndáme listy anděliky a pomerančovou kůru - vyhodíme. Servírujeme jako dezert. 

Kandované stonky anděliky
Pevné dužnaté dvouleté stonky anděliky nakrájíme na špalíčky dlouhé 8 - 13 cm, dáme do hrnce a zalejeme vodou tak, aby byly potopené. Vaříme do měkka (ale měli by zůstat křehké) asi 25 - 45 minut. Zchladíme ve studené vodě. Znova zalejeme studenou vodou a přivedeme k varu, vaříme dalších 5 minut. Odstavíme z plotny, stonky zcedíme a oloupeme. Stonky zvážíme a smícháme se stejným množstvím cukru, dáme do chladu na dva dny. Cukr se mezitím změní v sirup. Směs stonků a sirupu dáme do hrnce a povaříme na mírném ohni dokud stonky nezprůsvitní. Scedíme a sirup vylejem. Stonky posypeme a oblíme krupicovým cukrem. Rozložíme na plech a necháme oschnout v troubě zahřáté na nejnižší teplotu - sušíme cca 2 hodiny. Stonky naskládáme do vzduchotěsné nádoby, proložíme pergamenem.

Anděliková zavařenina
900 g vařených a oloupaných stonků anděliky
700 g cukru
425 ml vody
šťáva a kůra z jednoho citronu
Stonky nakrájíme na centimetrové kousky, dáme do kastrolu, zasypeme cukrem a podlijeme vodou. Přivedeme do varu a přidáme citronovou šťávu a kůru a vaříme do zhoustnutí. Zavařeninou naplníme sterilizované sklenice.

Recepty plánuji v létě vyzkoušet, tak poté přidám fotky a svoje zkušenosti s nimi.



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Meduňka lékařská



Už starověcí Řekové předepisovali meduňku na dobré trávení a proti melancholii. Vždy, když přijede na návštěvu někdo, komu se v životě nedaří, prolívám ho tak dlouho meduňkovým čajem, dokud se nezačne usmívat. Meduňka je odolná trvalka připomínající mátu - stejně jako máta se ve vhodných podmínkách divoce rozrůstá. Meduňkové listy sbíráme od jara do podzima a používáme čerstvé na čaj, do salátů, marinád, sals, bylinkových másel a pomazánek. Meduňka skvěle dokáže potlačit kyselost ovoce, doporučuju ji přidat k ovoci, není ho třeba poté tolik sladit. Květy meduňky můžeme použít na ozdobu dezertů, salátů...

Limetko-citronový sorbet s meduňkou
(dle Vikky McVicar)
200g cukru
275 ml vody
1 velký svazek meduňky
strouhaná kůra a šťáva z 5 limet a 5 citronů

Listy meduňky nasekáme nadrobno, cukr svaříme s vodou a necháme vychladnout. Studený sirup promícháme s meduňkou a kůrou a šťávou z limetky a citrusů. Sorbet připravujeme tak, že do vhodné mrazuvzdorné nádoby nalejeme směs a dáme do mrazničky. Každých 30 minut směs vyndáme a vidličkou roztříštíme vznikající ledovou hmotu. Opakujeme minimálně čtyřikrát. Směs tak získá konzistenci ledové tříště.

  

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Noční pizza





Miluji pizzu...a nejraději mám pizzu jen s rajčatovou omáčkou, bazalkou a mozarellou. Když jsem v rozmařilé náladě přidávám i další druhy sýrů. Tady je moje nejoblíbenější a zkušenostmi vypilovaná pizza. Možná bych spíš měla napsat slaný koláč ala pizza. Myslím, že ital by ji dělal trochu jinak. Na těsto si vyhraďte příslušný čas. jeho tajemství spočívá v dlouhém odpočinku v lednici.
Recept je na čtyři menší pizzy.

Na těsto potřebujete:
1 kg mouky (80% hladká pšeničná, 10% ječná, 10%graham pšeničná)
1 balení kvasnic
3 lžíce olivového oleje
1 lžíce soli
50 ml vody

Z výše uvedených surovin uděláme těsto, které důkladně prohněteme dokud není pružné. Těsto se nelepí. Kouli zabalíme do potravinářské folie a dáme přes noc kynout do lednice. 

Druhý den si připravíme omáčku na pizzu:
1 cibule nakrájená nadrobno
1 konzerva krájených rajčat
2 stroužky česneku
lžička cukru
pepř
sůl
olivový olej
Na oleji opečeme dozlatova cibulku, přidáme rajčata, česnek. Tři minuty povaříme. Dochutíme solí, pepřem a cukrem. Rozmixujeme tyčovým mixérem na jemnou omáčku.

Troubu předehřejeme na maximum, do trouby vložíme plech, na kterém budeme pizzu péci. Na papíře na pečení vyválíme co nejtenčí placku, kterou potřeme omáčkou. Na ni dáme jakékoliv další připravené ingredience. A dáme péci do trouby.

Nikdy nevynechávám: 
olivový olej
bazalku
mozarellu

Pokud lednice dá:
další druhy sýra
olivy
zeleninu 
houby 


Jak děláte pizzu doma vy? Máte nějaké vyzkoušené triky? 



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog