U hummusu platí jedno zásadní pravidlo. Dokud ho neochutnáte, myslíte si, že o nic nepřicházíte. Název nic moc, barva a konzistence nijak neláká. A vysvětlení, že se jedná z velké části o cizrnu taky hummusu plusové body nepřidá. A to je škoda, protože se jedná o jídlo, které je zdravé a výborné. Nehledě na to, že z cizrny za pár peněz zvládnete nasytit celou armádu:o). V rámci mojí hummusové osvěty jsem zatím nenarazila na nikoho, koho bych po ochutnání neobrátila na víru. Hummus pochází z kuchyně středního a blízského východu. Suroviny na něj seženete dnes již bez problémů. Základem každého hummusu je cizrna. Doporučuji cizrnu nakupovat v arabských obchodech s halal potravinami, mají ji tady cenově srovnatelnou s ostatními obchody, ale chuťově mi přijde mnohem lepší. V nejhorším případě kupuji cizrnu v plechovce, přijde mi oproti sušené dost drahá. Často to dělám tak, že si uvařím více cizrny najednou a z části udělám hummus, část dám do chleba a zbytek třeba do polévky, nebo salátu.
Cizrna obsahuje velké množství železa, vápníku, hořčíku a manganu a je výborným zdrojem rostlinných bílkovin. Spolu s červenou čočkou patří mezi lehce stravitelné luštěniny a proto je vhodná i pro děti a těhotné ženy (informace čerpány z Bioabecedáře Hanky Zemanové).
Pro přípravu cizrny je nejlepší tlakový hrnec. Cizrnu přes noc namočíme do dvojnásobného množství vody. Vodu slejeme a poté ji uvaříme spolu s kouskem mořské řasy doměkka v tlakovém hrnci (cca 20 - 30 minut), doporučuje se k cizrně přidat jedlá soda, která urychluje změknutí cizrny. Přidávám ji pouze pokud cizrnu vařím normálně bez tlakového hrnce, protože to trvá cca 2 hodinu a někdy i o trochu déle.
A teď už jednotlivé recepty:
Hummus tradičně (verze 1.0)
Potřebujeme:
400 g cizrna (cca 2 šálky)
3 velké lžíce tahini
šťáva z půlky citronu
1 lžička soli
Uvařenou cizrnu rozmixujeme s trochou studené vody, kterou postupně přidáváme, dokud nám nevznikne hustá kaše. Přidáme tahini, šťávu z citronu a sůl a rozmixujeme.
Humus rozšřená (verze 1.1)
K tradiční verzi přidáme ještě 2 - 3 stroužky česneku, trochu chilli. Servírujeme zakápnuté olivovým olejem a posypané čerstvou petrželkou.
Hummus z pečených paprik (verze 2.0)
(inspirováno receptem Roasted red pepper hummus z webu BBC food)
Potřebujeme:
2 velké červené papriky
300 g cizrny
1 nadrobno nakrájenou cibuli
1 lžičku římského kmínu
1 lžičku koriandu
sůl a pepř
2 stroužky česneku
šťávu a nastrouhanou kůru z půlky citronu
olivový olej
Papriky omyjeme, přepůlíme a vyndáme z nich semeník. Dáme ji na plech a pod rozpálený gril (v troubě, venku nad uhlíky, nebo na grilovací pánev). Necháme zčernat. Papriky přesuneme do misky, kterou hned překryjeme potravinovou folií a necháme zapařit (cca 10 - 15 minut). Mezitím si na 2 lžíci olivového oleje necháme zesklovatět cibuli spolu s koriandrem a římským kmínem. Papriky oloupeme a dužinu z nich nakrájíme na kousky. Do mísy dáme papriky, cizrnu, cibuli s kořením, česnek, sůl, citronovou šťávu a kůru a trochu pepře. Rozmixujeme a eventuálně můžeme ještě dopepřit nebo dosolit dle chuti.
Hummus s konopným semínkem (verze 3.0)
(inspirováno receptem z Countrylife)
Potřebujeme:
200 g cizrny
100 g loupaného konopného semínka
lžíce římského kmínu
50 ml konopného oleje
česnek
šťáva z půlky citronu
sůl a pepř
Rozmixujeme všechny uvedené suroviny a dochutíme solí a pepřem. Posypeme čerstvým koriandrem.
|
Konopný hummus |
Uvedené recepty jsem vyzkoušela a mohu je všechny jen doporučit. Množství surovin u každého receptu jsem uvedla, tak jak mám vyzkoušeno a jak mi chutná. Doporučuji hummus při přípravě průběžně ochutnávat a ladit k vaší spokojenosti.
V nejbližší době chci také vyzkoušet hummus z červené řepy. Už jste ho ochutnali? Máte na něj nějaký dobrý recept?