-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Blog Archive

Facebook

středa 27. února 2013

Ranní pohanková kaše s banány


Tyhle kaše mám moc ráda. Moje závislost začala klasickou startovací drogou - ranní ovesnou kaší. Nejdříve jsem přidávala zbytečné věci jako cukr, mlého, jogurt, zalévala vločky vroucí vodou. Dnes si ovesnou kaši dělám tak, že si ji zaleji pouze studenou vodou a o to déle ji nechávám před snídaní odležet. Ráda bych Vám dneska představila ještě jiný recept a to pohankovou kaši s banánem.

Opět je kaše jen taková jednoduchá.
Na velkou ranní porci potřebujeme:
hrnek pohanky 
hrst lískových ořechů
banán

Pohanku si v předvečer dne snídaně přesypeme do misky, přidáme ořechy a zalejeme vodou. Přes noc nám pohanka naseje vodu, případné přebytky slijeme. Směs spolu s banánem rozmixujeme na kaši. preferuji nemixovat úplně na jemno, ale spíše nechat tu a tam nějaké zrnko. Občas si na úplné dno hodím kostičku hořké čokolády a pak si libuji, jak je život plný pozitivních překvapení. Co snídáte vy?


Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

pondělí 25. února 2013

Nasi goreng


Nasi goreng znamená prostě a jednoduše smažená rýže. Po celé indonésii se s tímto jídlem setkáte v tisíc a jedné variaci. Tady je ta moje oblíbená. Na fotce je moje oblíbená rýže, kterou jsem koupila v opo obchodu (www.opoobchod.cz). Veškeré suroviny byly skvělé kvality, dodání proběhlo naprosto bez problémů. A teď už ke slíbenému receptu. Tahle moje verze je více aromatická, voňavá a méně pálivá. Neobsahuje maso, krevetové chipsy a ani mořské plody. V indonéstii takřka vždy bude obsahoval sambal oelek omáčku - pálivá omáčka z chilli, česneku, pepře, zázvoru a worchesteru. 
Recept popisuji tak, jak mi ho na Bali ukázali, až na ten sambal a kečup. :o)

Na 4 porce potřebujete:

300 g basmati rýže
2 cibule - nadrobno
4 stroužky česneku - prolisované
 1 - 2 velké lžíce koření kari koření (já používám jemný madras)
kousek zázvoru - prolisovaný
3 lžíce oleje - používám slunečnicový
2 lžíce sojové omáčky (spíše sladší druh)
sůl

Nejdříve si uvaříme basmati rýži - propláchneme ji v cedníku a pak ji necháme 20 minut odstát ve studené vodě. Slejeme, propláchneme a na jeden díl rýže dáme 1 a čtvrt dílu osolené vody. Přiklopíme pokličkou a stáhneme plamen. Rýže je hotova za cca 10-12 minut, kdy vstřebá všechnu vodu. Pokud ne, můžeme ji slít. Vždy je dobré ji pak lehce načechrat vidličkou a nechat ji pár minut odpočinout. 

Na oleji opečeme cibuli, za pár minut přidáme česnek, kari a zázvor (silnější povahy právě teď přidají sambal nebo chilli papriku). Necháme chvilku rozvonět a přidáme rýži, kterou za stálého míchání opékáme. Po chvíli ještě vmícháme sojovou omáčku. A jídlo je hotovo.

V indonésii ho dostanete servírované v úhledném kopečku obložené volským okem, špízem s kuřecím masem, arašídovou omáčkou, krevetami a krevetovým chipsem.


Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Paštika ze slunečnice a sušených rajčat



Něco neuvěřitelně delikátního. Vůbec nejlepší je nechat někoho ochutnat tuhle paštiku a pak ho nechat hádat z čeho je. Inspirací mi byl blog Cruelty free hedgehog, kde jsem recept na tuto pomazánku našla, tento mohu jen doporučit. Zajímavé recepty doplněné ještě lepšími fotkami. I když vegani asi všichni znají. Paštika jsem ho nazvala proto, že mi ji konzistencí vzhledem i chutí připomíná.

Na pořádnou misku potřebujete:
1 hrnek slunečnicových semen, propláchnutých a namočených ve vodě cca hodinu
12 sušených rajčat
stroužek česneku
2 lžíce pesta - ideálně veganského z DM drogerie
2 lžíce olivového oleje
šťáva z půlky citronu
pepř a sůl

Namočenou slunečnici slijeme, dáme do misky vhodné k mixování s ponorným mixérem. Rajčata necháme okapat. Pokud máme sučená rajčata, která nejsou naložená v oleji, také je alespoň na hodinku necháme v horké vodě naboptnat. Někdy se prodávají sušená rajčata již solená, tak pozor ať paštiku nepřesolíte. Všechny suroviny důkladně rozmixujeme. A pak nastává moje oblíbená část. Vezmu lžičku, po kouskách ochutnávám, trochu přisolém a připepřím. Samozřejmě pokud chcete - můžete přidat více pesta nebo rajčat, či olivového oleje. Takto paštika chutná mně.

Všechny recepty na pomazánky, paštiky a pesta naleznete v sekci seznam receptů.
Tento blog můžete sledovat také přes facebookgoogle plus, na pinterestu nebo na instagramu


Nikola Mrázová
1 Comments
Share This Post :

pátek 22. února 2013

Zázvorový s gotu-colou



Jestli se v zimě kvůli něčí spotřebě snižují světové zásoby zázvoru, tak je to kvůli mně. Zázvorový čaj miluji a zimu bez něj? Ne, děkuji.

 Gotu-colu neboli pupečník asijský pěstuji na parapetu v kuchyni a přes léto na terase venku. Na webu zahradnictví kruh www.zahradnictvíkruh.cz o gotu-cole píšou toto: Účinky této rostliny slouží i jako prostředek k prodloužení života, posílení imunitního systému, zvýšení inteligence, posílení a uklidnění nervů. Zajímavostí je, že tzv.gotu-kolu konzumovali před meditací jogíni v Himálajích. Je doporučován šálek čaje z pupečníku s medem, který pomáhá vyvážit pravou a levou hemisféru mozku. Sušené listy byly používány jako magické vykuřovadlo před meditací. Pupečník je  doporučován ke zvýšení a posílení fyzických i psychických schopností lidského organismu. Účinkuje protizánětlivě, léčí revmatismus,cirhózu jater a astma. Zabraňuje usazování cholesterolu v cévách a zlepšuje krevní oběh, snižuje riziko senility, prokrvuje mozek. Dále příznivě ovlivňuje oční sítnici a zmírňuje průběh cukrovky 2.typu. Při zevním používání zvyšuje pružnost kůže, pomáhá k hojení ran a léčbě kožních vředů, zánětu žil, aftů a celulitidy. Vnitřně se používá jako nálev(čaj - 2 lžičky suš.pupečníku/šálek) nebo tinktura, přičemž doporučená denní dávka je 5-15g sušených listů. V Asii jsou listy přidávány v čerstvém stavu do zeleninových salátů nebo se vaří s pokrmy. 

Na litr čaje dejte jeden větší kus zázvoru - já dávám velký asi jako 2 palce. Možná raději dejte méně, ať to na Vás není moc silné. Oloupejte a nastrouhejte. Přidejte 5-6 listů gotucoly. Zalejte vroucí vodou. Můžete dochutit šťávou z citronu a nebo dosladit medem.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Cibulačka


Cibule hraje v této polévce hlavní i vedlejší roli. Vyzkoušela jsem několik verzí tohoto receptu a tahle je ta má. Oproti originálnímu receptu používám zeleninový vývar, protože jsem vegetarián.Potřebuje hromadu cibule, láhev dobrého bílého a pár hodin času. Nepoužívám žádnou jíšku a ani cukr na zkaramelizování cibule.A teď už slíbený recept.
Na hrnec polévky potřebujeme:
2 kila cibule
30 g másla
láhev dobrého vína (nebo raději dvě) - já nejraději rulandské šedé
litr zeleninového vývaru
toustový chléb
200g výraznějšího sýra - třeba gruyer, goudu, ementál...

Nalijeme si skleničku vína. Ochutnáme. Oloupeme a nakrájíme cibuli na silnější kroužky. Na rozpáleném másle na mírném plameni za průběžného míchání opékáme cibuli až do zlatohněda - většinou to trvá cca 2 hodiny. Průběžně upíjíme víno - musí nám ale zbýt 3 deci do polévky. po dvou hodinách podlijeme cibuli vínem, zesílíme oheň a necháme víno chvíli povařit a odpařit alkohol. Přilijeme vývar - necháme ještě 10 minut provařit. Mezitím na plech do trouby rozložíme toustový chléb s nastrouhaným sýrem a necháme zapéct pod grilem. Polévku dosolíme, dopepříme dle chuti a servírujeme s toustových chlebem položeným na  polévce a sklenkou vína. Dobrou chuť.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Zeleninová s hlívou a špaldou


Co k rychlé teplé syté večeři? Zeleninovou polévku s hlívou a špaldou. 

Špaldu kupuji v DM drogerii - značka Alnatura. Povrch zrnek špaldy je jemně vyleštěn, proto se značně zkracuje doba její úpravy. Stačí 20 minut a je hotová. Můžete ji použít stejně jako rýži nebo pohanku - do polévky, do chleba, do salátu...

Na 4 porce potřebujeme:

2 cibule
2 stroužky česneku
2 větší mrkve
čtvrtku celeru
2 petržele
2 brambory
400 g hlívy (1 balení)
kousek kapusty, pórku, květáku....nebo jakékoliv zeleniny, kterou máte doma
1 litr zeleninového vývaru
3 lžíce olivového oleje
2 hrsti špaldy
lžičku kmínu
lžičku majoránky
2 bobkové listy
5 kuliček nového koření
sůl a pepř
Na oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, stroužek česneku, mrkev, celer a brambory. Přidáme nadrobno nakrájenou hlívu a další zeleninu. K zelenině přidáme vývar, špaldu, bobkový list, nové koření. Necháme 20 minut povařit. Ochutnáme, přidáme majoránku, nadrobno nasekaný stroužek česneku a případně dosolíme a dopepříme.

špalda

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 19. února 2013

Únor v zahradě




Únor je měsíc, kdy pravidelně propadám těžké depresi. Mám pocit, že zima je už minimálně pět let a jaro už asi nikdy nepřijde. Jako dneska. Po víkendové oblevě napadlo dalších 15 cm sněhu. :o(. S odpadem na kompost jsem se brodila závějí, při krmení kachen jsem našla dvě vejce... to znamená, že už každou chvílí musí něco přijít, když už i ty kachny - v současné době pod teplem infarlampy, něco tuší... tam někde daleko přece musí být jaro. Takže jsem se rozhodla udělat si přehled v mých zásobách semínek, podívám se, co mám, kolik toho mám a co bych měla ještě sehnat. Na okně v kuchyni se mi mezitím také začalo "dít jaro".
Vavřín vyhnal nové listy 
Rozmarýn na okně v kuchyni mi vykvetl, to jaro musí přijít!



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

neděle 17. února 2013

Mrkvová polévka s rajčaty, quinoou a fazolemi



Nedělní polévka na téma co najdu v ledničce a ve spíži. Na tuto polévku existuje milion variací. Já dnes vařila tuto. Na 4 porce potřebujete:

1 cibuli - nadrobno nakrájenou
3 větší mrkve - nakrájenou na drobné kostičky
2 stroužky česneku - nadrobno nakrájený
plechovku krájených rajčat
plechovku bílých fazolí - propláchnuté
1 litr zeleninového vývaru (nebo 2 kostky zeleninového bujonu)
hrst quinoy
hrst červené čočky
1 lžíci kari koření
špetičku skořice
půl lžicky cukru
pepř
sůl

Na olivovém oleji osmahneme mrkev a cibuli, poté přidáme kari koření a cukr a skořici, které lehce osmahneme na oleji a necháme je rozvonět. Přidáme rajčata, litr vývaru (nebo litr vody a dvě kostky bujonu) a čočku. Quinou dáme do sítka a několikrát přelijeme vroucí vodou - tímto "spařením" odstraníme (stejně jako u jahel) případnou hořkost, kterou způsobují saponiny na povrchu semen. Tyto saponiny chrání v přírodě semena před ptáky a hmyzem. Takto upravenou quinou přidáme do hrnce.Přikryjem pokličkou a na mírném ohni pomalu vaříme. Po 10 minutách přidáme i bílé fazole. Necháme polévku vařit dalších 5-10 minut. Průběžně mícháme. Dle potřeby přidáváme vývar, nebo vodu. V momentě, kdy je quinoa hotová, polévku ochutnáme a dochutíme pepřem a solí.



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

středa 13. února 2013

Brokolicové pesto




Už tři dny koukám na brokolici v ledničce. Nevím, co s ní. Brokolicovou polévku? Brokolicovou pomazánku? Zapečenou brokolici? Do ničeho, co znám se mi nechtělo. Na blogu Greenkitchenstories jsem objevila dosud nevyzkoušenou věc a to brokolicové pesto, které je hotové za chvilku.

Na jeho přípravu potřebujeme:
brokolici - jednu pěknou velkou 
cca 80 g lískových ořechů
šťávu z půlky citronu
2-3 stroužky česneku
čerstvou bazalku / lžíci bazalkového pesta (v DM mají vegan bez sýru)
2 lžíce tahini
1 lžíci olivového oleje
pepř a sůl

Všechny ingredience rozmixujeme, ochutnáme a dochutíme. Pesto vmícháme do těstovin, nebo ho můžeme použít jen tak jako pomazánku na chléb - nejlépe domácí:o).



Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

úterý 12. února 2013

Květáková s mandlemi



Hmmm...tohle je lahodná hustá krémová lehounce kořeněná vegan polévka. Není třeba ji zahušťovat a ani zjemňovat smetanou, to vše zvlásnou mandle přímo dokonale. Ispirací pro tuto polévku mi byl recept z webu BBCFood.

Na větší hrnec polévky (cca 4-5 porcí) potřebujeme:
jeden větší květák
litr zeleninového vývaru
2 lžíce oleje
půl lžičky římského kmínu
půl lžičky skořice
půl lžičky koriandru
půl lžičky koření garam masala
100 g mandlí

V hrnci osmahneme na oleji koření, necháme ho rozvonět, přidáme květák rozdělený na růžičky, zalijeme vývarem a přidáme většinu mandlí. Necháme vařit 25 minut. Mezitím si zbylé mandle opečeme nasucho na pánvi. Když je květák měkký, polévku rozmixujeme, ochutnáme - případně dosolíme.
Každou porci ozdobíme několika opraženými mandlemi.

Pikantní verze:
V originálním receptu autor přidává ještě 2 lžíce kořeněné pasty harissa, kterou spolu s kořením osmahne na oleji. A vynechává garam masalu. Dále malým množstvím harissy polévku před podáváním zdobí. 

Polévky jsou moje vášeň - jaká je ta vaše nejoblíbenější?
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

neděle 10. února 2013

Sůl & karamel cupcakes... ty nejsladší karamelové dortíky se solí



Tyhle dortíky jsou hodně sladké, skoro bych řekla přeslazené, ale tak nějak jsou návykové. Asi to dělá ta sůl, která příjemně doplňuje tu karamelovou sladkost. Pokud máte na výběr, raději zvolte menší formu na muffiny. Recept na ně jsem našla na cupcakeszprahy.blogspot.com a malinko jsem si ho upravila.

Z tohoto receptu uděláte asi 18-20 menších dortíků.
Na těsto budete potřebovat:
110g změklého másla
225g hnědého cukru
2 velká vejce
půl vanilkového lusku
220 g hladké mouky
1,5 lžičky vinného kamene
0,5 lžičky jedlé sody
čtvrt lžičky soli
160 ml podmáslí
lžíce melasy (pokud nemáme, dáme o 20 g více cukru)

Utřeme máslo s cukrem, přidáme melasu, vejce, semínka z vanilkového lusku. Smícháme zvlášť mouku, vinný kámen, sodu a sůl. Do těsta přidáváme postupně mouku a podmáslí a mícháme. Košíčky vyplníme asi do 2/3 a dáme péci do předehřáté trouby na 180 stupňů asi 20 - 25 minut. Upečené necháme vychladnout.


Mezitím si připravíme další dvě karamelové náplně.
První náplň:
130 g cukru
3 lžíce másla
větší špetka soli
75 ml smetany ke šlehání

Cukr dáme do hrnce a necháme zkaramelizovat a máslo smícháme se solí. Když se všechen cukr rozpustí přidáme máslo  a zamícháme, poté hned přídáme i smetanu a dobře rozmícháme. Do každémo dortíku vyřízneme jídelním nožem kužel a dáme lžičku nebo dvě lehce zchladlého krému a poté přiklopíme. Náplň chutná jako karamelky s mírně slanou příchutí.


Poté si připravíme náplň druhou:
70 g krupicového cukru
2 lžíce vody
70 ml smetany ke šlehání
několik kapek vanilkového extraktu
150 g másla
220 g moučkového cukru
půl lžičky soli
Krupicový cukr necháme s vodou rozpustit na mírném plamenu až zkaramelovatí. Za stálého míchání přidáme smetanu. Pokud by nám směs zhrudkovatěla jako se stalo mně, není nic jednodušího než ji rozšlehat ručním mixérem. Do směsi zamícháme i vanilkový extrakt. Než nám karamel trochu zchladne vyšleháme zvlášť máslo s moučkovým cukrem a solí.
Poté přidáme karamel. Tuto náplň necháme zchladnout v ledničce a poté jí zdobíme jednotlivé dortíčky.
Přehled všech cupcakes naleznete zde.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Cibulový koláč



Cibulový koláč
Základ koláče tvoří křehké těsto, doplňuje ho sýr, cibule a tymián.
Nejdříve recept na těsto:

150 g hladké mouky
120 g vychlazeného másla
3-5 lžic ledové vody 
špetka cukru, špetka soli

Vychlazené máslo nakrájíme na drobno (výborně to jde takovou tou mřížkou, kterou se krájí vařené brambory na salát. Smícháme s moukou, až se vytvoří jemné lupínky podobné ovesnýcm vločkám. Je třeba těsto zpracovat rychle, aby se moc neohřálo. Přidáme ledovou vodu a z těsta zpracujeme kouli, kterou zabalíme do folie a dáme na cca hodinu do lednice.

Rozehřejeme troubu na 190 stupňů. Těsto rozválíme a vložíme do formy. Dno koláče propícháme vidličkou, vyložíme papírem na pečení, na koláč nasypeme luštěniny a dáme na 10 minut péci. Tímto krokem docílíme toho, že se nám dno koláče nenafoukne a nevytvoří boule. Po 10 minutách koláč vyndáme, luštěniny znova uklidíme (můžeme je takto používat poměrně dlouho, nebo je možné sehnat i keramické kuličky, které slouží úplně stejně). Takto jsem získali univerzální korpus, který můžeme používat na jakékoliv další koláče.

A teď náplň - budeme potřebovat:
5-6 velkých cibulí
1 lučinu
100 g goudy
tymián dle chuti (dávám velkou hrst čerstvého)
větší špetku soli
půl lžičky drceného kmínu
trochu pepře
2 lžíce olivového oleje

Cibuli oloupeme a nakrájíme na větší kolečka, klidně 1 cm silná a necháme zesklovatět a lehce zhnědnout, chvilku to trvá, ale stojí to za to. Cibule by nám měla krásně zvláčnět a provonět celou kuchyň. Lístky z tymiánu otrháme a můžeme je ještě lehce nasekat. K cibuli přidáme tymián, trochu soli a čerstvě mletý pepř. Odstavíme z ohně a necháme chvilku zchladnout. Smícháme lučinu se solí a kmínem a pomažeme s ní dno koláče. Na tuto vrstvu poté dáme cibuli a koláč dáme zpět do trouby, pečeme asi 25 minut. Na posledních 10 minut ještě koláč posypeme nastrouhanou goudou a necháme zapéct.

Recepty na všechny slané koláče na tomto blogu naleznete zde.
Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

Follow @SunriseSunsetBlog